Menu Zavřít

Veronika Jonášová: Biskup a jeho honosný dům

18. 10. 2013
Autor: Mladá fronta

Povolebnímu vyjednávání v Německu v titulcích novin konkuruje „náboženská“ kauza. Místní církev je pobouřena láskou k přepychu biskupa Tebarze van Elsta a jeho sídlo v Limburgu vyvolává vášně.

To vše kvůli honosnému domu, který si vystavěl za 31 milionů eur, což je v přepočtu asi 800 milionů korun. Jeho sídlo má vlastní kapli, zahradu a systém podzemních chodeb, nechybí ani dům pro služebnictvo.

Původně měla stát stavba kolem pěti milionů eur, rozpočet se ale už šestinásobně navýšil, a to ještě dílo není hotové! Rada kněží v diecézi v Limburgu se obrací až do Vatikánu a naléhá na odvolání biskupa, ke kterému může dojít jen se souhlasem papeže.

Do kauzy se navíc vložil další kontroverzní německý církevní hodnostář — na stranu van Elsta se postavil arcibiskup Gerhard Ludwig Müller. Ten kampaň proti van Elstovi nazývá lživou. Kromě toho, že sám také proslul zálibou v předražených věcech, si Němce rozlítil svým bojem proti zveřejňování pedofilních skandálů kleriků.

Podle něj šlo o kampaň proti církvi a dokonce chtěl novinářům soudně zabránit v tom, aby se případům věnovali. Německo teď sleduje, jak se ve věci zachová papež František, který je známý osobní skromností a jako biskup bydlel v bytě, kde si sám vařil, a jezdil hromadnou dopravou. Jeho vize církve jako „chudé instituce pro chudé“ se s přístupem rozhazovačného kněze z Limburku opravdu neslučuje. Němci čekají, zda to dokáže i na tomto konkrétním případě.


Čtěte také:

České biskupy čeká lekce z korporátní politiky

FIN25

Pivo po večeři nevynechá ani biskup

Nový papež František: konzervativní jako Benedikt XVI., soucitný jako jmenovec z Assisi

  • Našli jste v článku chybu?