Menu Zavřít

Veronika Jonášová: Jiné domovy důchodců

31. 10. 2014
Autor: E15 Štěpán Bruner

Petr Sibley má 72 let, nedávno prodělal mrtvici a od té doby je odkázaný na pomoc ostatních. Muž, který se nikdy netajil svou homosexuální orientací, tvrdí, že díky své nemoci poznal, jaké je to „být starý a zároveň gay“. Některé sestry se ho prý dokonce bály ošetřovat z podezření, že „má určitě AIDS“, a vadilo mu také, že v nemocnici jeho příteli říkali „strýček“.

„Nechtěl jsem si takovým přístupem kazit podzim života, proto jsem vyhledal speciální domov seniorů pro gaye,“ svěřil se Sibley časopisu Spiegel.

Bývalý divadelní technik, který s černým přelivem, havajskou košilí a lososovými kalhotami připomíná vysloužilou rockovou hvězdu, nakonec našel útočiště v rezidenci v Berlíně – Charlottenburgu. Zařízení Lebensort Vielfalt se pyšní přídomkem „domov bez diskriminace“ a je určené právě pro homosexuální seniory.

Čajové dýchánky se tu nekonají, na programu je však pravidelná travesty show, striptérská vystoupení nebo módní přehlídky. Sibley žije v patře s dalšími sedmi muži, návštěvy má neomezené a večerka se tu nedodržuje. Když chce, může klidně „pařit“ do noci jako zamlada. Ostatně život tady připomíná podle novinářů spíš studentskou kolej než domov důchodců.

Podobná zařízení jsou u našich sousedů v kurzu a doslova praskají ve švech. V Německu totiž dospěla do důchodového věku první generace seniorů, kteří se otevřeně celý život hlásili k homosexuální orientaci a žili bohémským životním stylem, který nechtějí měnit. Jak říká Petr Sibley: Proč se jen kvůli věku smiřovat s nudným životem a trávit čas zabalený do dek nad zákusky a čajem? A lidí jako on v Německu stále přibývá zároveň s tím, jak stárne populace.


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Důchodci z Karibiku České penze se posílají i do exotických destinací. Rentiéři, kteří zůstali doma, jsou ale bohatší

Slovinští důchodci jezdí na výměnu do Španělska

  • Našli jste v článku chybu?