Menu Zavřít

Veronika Jonášová: Nemít nic je in

29. 9. 2014
Autor: CC BY 2.0: zoetnet via Flickr

Jmenuje se Raphael Fellmer a měsíčně neutratí ani euro. Přesto žije naplněný život. Tenhle třicátník se dobrovolně rozhodl existovat bez peněz. Nápad dostal během jedné z dovolených, kde se přemisťoval jen stopem a peníze vůbec nepotřeboval. Po návratu se tak rozhodl žít i doma v Berlíně a daří se mu to, dokonce i se ženou a dvěma dětmi.

Jídlo má z toho, co odloží obchodníci jako neprodejné, nájem si odpracovává, oblečení získává po kamarádech, když se něčeho chtějí zbavit. Svou životní filozofii propaguje také v úspěšné knize a v Německu je z něj celebrita. Na rozhovor s ním je třeba se domlouvat i měsíce dopředu, jeho kalendář je plný.

Pro příznivce tohoto životního stylu, jimž se říká „freegani“, uspořádal teď v září i velký festival. Přihlásilo se ale nečekaně tolik lidí, že ho musel odsunout na květen a najít větší prostory. Lidí, kteří v Německu odmítají konzum, je stále víc a zdaleka nejde jen o „sluníčkové“ nadšence v batikách usilující o návrat k přírodě.

Třeba 34letý Sebastian Kuppers, obtloustlý počítačový expert, živící se hlavně donáškou pizzy, se rozhodl žít jen se stovkou věcí. Vše ostatní rozdal. Podle statistik přitom průměrný Němec potřebuje ke svému životu 10 tisíc věcí. „Nemám žádnou filozofii, nejsem proti kapitalismu a mám rád peníze. Ale čím míň věcí mám, tím jsem šťastnější. Dělám to jen kvůli sobě, ne kvůli společnosti,“ vysvětlil v rozhovoru pro Spiegel. I on je v Německu celebrita, která má mnoho následovníků. Žít bez peněz a bez věcí je tady prostě v kurzu.


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Konec štědrých dávek pro imigranty. Německo zpřísní pravidla

Nálada německých spotřebitelů klesla druhý měsíc za sebou

  • Našli jste v článku chybu?