Menu Zavřít

Veronika Jonášová: Ženské a mužské pozice

6. 5. 2013
Autor: Shutterstock.com

Žena za volantem traktoru nebo u soustruhu. Obrázek jako z náborových plakátů socialistických dob. Němci ho ale berou vážně i dnes. Pravidelně se snaží bořit hranice mezi ženskými a mužskými pozicemi v rámci akce „Girl’s Day“. Zájemkyně z řad dívek si mohou upravit mínění o tom, co by mohly v budoucnu dělat. Proč nezkusit třeba řídit metro? Osmiletou Lottu nadchla práce automechaničky. „Chtěla jsem být modelkou jako Heidi Klum, ale tohle je taky zábava,“ řekla novinářům.

Letos se akce konala za mohutné podpory firem. Probíhala na 9200 místech po celém Německu a nabídla 108 tisíc pozic. Zapojilo se do ní 110 tisíc účastnic. Mezi nimi žena, která do mužských sfér už prorazila: kancléřka Angela Merkelová delegaci vybraných pracovnic přivítala osobně. Girl’s Day po německém vzoru už organizuje 13 dalších zemí a má i svůj protějšek. Během Boy’s day mohou kluci zkusit, co obnáší třeba povolání zdravotní sestry.

Jenže nechybí ani kritici. Podle nich by se vláda místo organizování okázalých jednorázových akcí měla věnovat jiným problémům. V první řadě platovým rozdílům mezi muži a ženami. Němky na stejné pozici dostávají více než o pětinu menší plat než muži (ta čísla jsou mimochodem téměř stejná jako v Česku). Průměrný rozdíl v zemích EU je „jen“ kolem 16 procent.

Navíc hospodářská krize tyto rozdíly ještě zvýšila, ukázaly to výsledky aktuální studie Evropského parlamentu. Akci letos zastínil krach jednání o kvótách pro ženy ve špičkových manažerských funkcích. Ženy v nich v Německu tvoří jen pětinu. A jeden den v roce bohužel tyto problémy nevyřeší.

Autorka je reportérkou České televize


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Česko má nejméně žen v řidicích funkcích v regionu

Nerovnost trvá: ženy mají o téměř čtvrtinu nižší platy než muži

  • Našli jste v článku chybu?