Menu Zavřít

Veselé Vánoce s finančním úřadem

29. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Ocelárny dostaly pokutu 2,4 miliardy korun za předražený koks

Tak šťastné a veselé a ať je rok 2007 stejně úspěšný jako ten předcházející, popřála pracovnice finančního úřadu v Ostravě svým kolegům. Do šuplete pracovního stolu vložila desky s nápisem Mittal Steel Ostrava. Teď ještě dopéct cukroví, koupit kapra a stromeček, pomyslela si a zavřela za sebou dveře pracovny. O pár set metrů dál, v kancelářích společnosti Mittal Steel Ostrava (MSO), již tak veselo nebylo. Finanční úřad totiž firmě nadělil před koncem roku pokutu ve výši 2,4 miliardy korun. Je přesvědčen, že hutě se provinily proti zákonu o cenách, když své dceřiné společnosti, firmě Vysoké pece Ostrava, prodávaly předražený koks. To se pak projevilo i v cenách tekutého surového železa, které údajně až za dvojnásobek oproti obvyklé ceně nakupuje od Vysokých pecí společnost Vítkovice Steel. Posledně jmenovaná firma dala k finančnímu úřadu v Ostravě podnět k šetření. Vítkovice Steel a Vysoké pece již několik let vedou o ceny dodávek surového železa spor. Případem se zabývá soud a antimonopolní úřad. Úředníci tvrdí, že výše sankce odpovídá neoprávněnému výdělku, který firma za předražený koks získala.

MM25_AI

Nechceme víc než konkurence.

Šéfové společnosti Mittal Steel Ostrava ale pokutu považují za nesmyslnou. „Vedení firmy absolutně nesouhlasí s rozhodnutím finančního úřadu. Považuje je za vykonstruované, založené na účelově zkreslených faktech a v příkrém rozporu s pravidly fungování trhu s koksem a základními ekonomickými principy,“ reagovala na udělení pokuty mluvčí hutí Jana Dronská. Finanční úřad v této věci rozhodoval již podruhé. „To je zcela v rozporu se základními zásadami českého právního řádu. V prvním řízení přitom úřad žádný rozpor s cenovými předpisy neshledal, “ upozornila Dronská. Jak navíc dodala, MSO si účtuje za koks méně peněz než další ostravská společnost OKD, která žádnou pokutu nedostala. „Naše ceny koksu vycházely a vycházejí ze situace na trhu jak v Česku, tak v Evropské unii. Nikdy nepřevyšovaly ceny ostatních dodavatelů a jsou tržní, což v loňském roce ve svém pravomocném rozhodnutí potvrdil také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ tvrdí Dronská. Firma se proti rozhodnutí finančního úřadu odvolala k ministerstvu financí. To má nyní zhruba dva měsíce na to, aby rozhodnutí úřadu prozkoumalo. Poté rozhodne, zda sankci potvrdí, nebo naopak zruší. MSO navíc zvažuje další právní kroky, jak se pokutě vyhnout.

Pomsta bude sladká.

Manažeři společnosti Mittal Steel, oslovení týdeníkem EURO, jsou přesvědčeni, že rozhodnutí finančního úřadu má splnit jediný cíl. Přesvědčit majitele hutí, nadnárodní koncern ArcelorMittal, aby stáhl dvě arbitrážní žaloby, které podal na Českou republiku. V první požaduje koncern ovládaný miliardářem Lakshmim Mittalem odškodné 700 milionů eur za to, že neuspěl při privatizaci státního podílu ve firmě Vítkovice Steel. Stát jej tehdy do tendru ani nepustil a hutě za 7,05 miliardy korun prodal ruské společnosti Evraz Group. V další arbitráži Mittal požaduje vydání zhruba čtrnácti procent akcií Mittal Steel Ostrava, které spravuje ministerstvo financí. „Je to zřejmý nátlak státu na většinového majitele firmy, aby arbitráže stáhl. Něco ve stylu: buď hodný, jinak s tebou zatočíme. Miliardová pokuta je jen takové malé upozornění pro začátek,“ konstatoval zdroj. Tato tvrzení ministerstvo financí odmítá a tvrdí, že arbitráže a pokuta spolu nemají nic společného. Jisté je jedno. Koncem loňského roku se setkali na ministerstvu financí zástupci státu a členové vedení Mittalova impéria. „S jasným cílem dohodnout smírné řešení všech probíhajících sporů. K žádnému smíru nedošlo a dle průběhu jednání jsem pesimistou i do budoucna, “ sdělil jeden z účastníků rokování.

  • Našli jste v článku chybu?