Menu Zavřít

Veselí i zoufalství. Johnson jako ministr zahraničí vyvolává rozpory

14. 7. 2016
Autor: čtk

Rozhodnutí nové britské premiérky Theresy Mayové jmenovat ministrem zahraničí někdejšího starostu Londýna a jednu z tváří kampaně za odchod Británie z Evropské unie Borise Johnsona vyvolává rozporuplné reakce médií, a to jak v Británii, tak v dalších evropských zemích. Zatímco britský list The Daily Telegraph to označil za vynikající nápad, podle bulvárního deníku Daily Mirror tento krok učinil ze Spojeného království šaška.

„Jmenovat Borise byl vynikající nápad. Věří v brexit, ale je proevropský, chce přísnější kontrolu migrace, ale je pro přistěhovalectví,“ napsal The Daily Telegraph. Johnson podle něj přispěje k tomu, aby se z rozchodu s EU stal liberální a globalizaci vstřícný projekt.

Zcela v jiném rozměru vidí Johnsona list Daily Mirror. Ten na titulní stránce otiskl nezapomenutelnou fotografii, na které Johnson sedí zavěšený v postroji na laně a mává dvěma britskými vlajkami. Snímek vznikl před letní olympiádou v roce 2012 v Londýně a politikovi se tehdy při klouzání lano zaseklo a zůstal viset ve vzduchu. Fotku doplňuje titulek: „Milý světe, promiň.“

Británie je za šaška

„O uplynulé noci, kdy nová premiérka Theresa Mayová jmenovala Borise Johnsona ministrem zahraničí, se Británie stala šaškem,“ napsal Daily Mirror. Deník dodal, že rozhodnutí Mayové na twitteru vyvolalo nejen bujaré veselí, ale i projevy čirého zoufalství. Připomněl také některé kontroverzní Johnsonovy výroky, například ty, kdy o černoších hovořil jako o mouřeníncích s melounovým úsměvem, anebo když mluvil o protibritském zaměření amerického prezidenta Baracka Obamy, protože je keňského původu.

Německá novinářka Laura Schneiderová z Deutsche Welle na twitteru napsala, že v německé televizi propukl moderátor ve smích, když se dozvěděl o Johnsonově jmenování. Bruselský korespondent televize ZDF zase připomněl, že v unijní metropoli je Johnson nenáviděn. „Kdyby to byla komedie, tak by to bylo vtipné. Jenže tohle komedie není,“ dodala Schneiderová.

Přečtěte si, jak se Johnson vzdal možnosti stát se premiérem

Favorit vycouval. Boris Johnson britským premiérem nebude

Boris Johnson (Zdroj: ČTK)

Na Johnsona se zaměřila také americká média, která zveřejnila seznam diplomatických přešlapů, které ve veřejném životě Johnson učinil. Agentura Reuters například zmínila, že Johnson vyhrál básnickou soutěž, jejímž smyslem bylo urazit tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten je ale na tento druh zábavy velmi citlivý, což například vyhrotilo vztahy Turecka s Německem. Johnson před červnovým referendem mimo jiné prohlásil, že EU navazuje na Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit superstát.

Gove ve vládě nebude

Naopak dosavadní britský ministr spravedlnosti Michael Gove, který byl po boku Borise Johnsona jedním z hlavních představitelů kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie, nebude mít ve vládě Theresy Mayové žádnou kabinetní funkci.

Osud Govea média ostře sledovala, neboť Gove do poslední chvíle podporoval Johnsona. Poté však překvapivě oznámil vlastní kandidaturu na premiérský úřad, ačkoli ji do té doby odmítal. Johnson se nakonec rozhodl do souboje nevstoupit, což mnozí vysvětlují tím, že to byl následek Goveovy zrady.

Spolu s Govem se dnes Mayová rozloučila také s ministrem kultury, médií a sportu Johnem Whittingdalem a ministryní školství Nicky Morganovou. Morganová již na twitteru uvedla, že je zklamána, že nebude ve funkci pokračovat.


Dále čtěte:

FIN25

Británie má premiérku, Camerona nahradila Mayová

Lídr brexitu Boris Johnson povede britskou diplomacii


  • Našli jste v článku chybu?