Menu Zavřít

Vetřelci

5. 3. 2004
Autor: Euro.cz

Evropští manažeři kvůli očekávanému rozšíření Evropské unie neskáčou radostí do nebe

Evropští manažeři kvůli očekávanému rozšíření Evropské unie neskáčou radostí do nebe. Spíše realisticky hodnotí nové příležitosti i hrozby. Dokonce se zdá, že část z nich se nechává unést nejistotou a skepsí západoevropské veřejnosti vůči vetřelcům z východní části kontinentu, jak ukázal výzkum společnosti UPS (více na straně 51).
Co z toho vyplývá pro Česko? Nepodléhejme iluzím! Z výzkumu lze vyvodit zhruba tři základní poznatky. Tím prvním je právě obecná skepse – více než čtvrtina manažerů uvedla, že nevidí potenciál pro podnikání v žádné ze zemí, které v květnu do unie vstoupí. Za druhé se ukazuje, že opravdu přitažlivé pro byznys jsou spíše velké nové trhy, jako Čína nebo Rusko. A za třetí je jasné, že když už se mluví o nových členech unie, mnozí mají na mysli především Polsko, ať už v dobrém, nebo ve špatném. Ostatní státy jsou více či méně ve stínu.
Nejvíce podnikatelů (44 procent) pochopitelně registruje příležitost na poměrně velkém polském trhu. Je tu ale rovněž opačný efekt: leckdo s problémy Polska spojuje rizika celého procesu rozšíření unie. Není pochyb o tom, že to platí třeba pro obavy z levné pracovní síly, neboť v Polsku je jí nejvíce. Také o „nedostatečné harmonizaci standardů“ se zřejmě mluví, protože se něco podobného očekává zvláště u Polska – hrdé a svéhlavé země.
Z výzkumu UPS lze ovšem vyvodit i jiný závěr: Nepodceňujme se! Čtvrtina západoevropských manažerů soudí, že rozšíření unie může oslabit jejich vlastní ekonomiku. (Nejmenší je tato obava v Německu.) Není to pro Čechy i Poláky docela dobrá zpráva? Tazatelé vlastně připouštějí, že přistoupení nových členů nebude tak bezvýznamné, jak by se z jiných odpovědí mohlo zdát.
Americký výzkumný institut The Conference Board nedávno poukázal na zajímavou skutečnost: nováčci v unii vykazují podstatně vyšší růst produktivity než dosavadní patnáctka. Po rozšíření bude tedy unie dynamičtější.
Je dost možné, že skeptici nakonec prodělají, neboť nerozpoznají nové šance. Lépe na tom mohou být ti, kteří už dnes hledají uplatnění ve zmíněném Polsku, v Česku (podle průzkumu UPS devět procent) či další zemi střední a východní Evropy. To je ovšem pouze možný scénář. Nedělejme si iluze, že to bude platit automaticky.

  • Našli jste v článku chybu?