Peníze budou určeny hlavně pro společnosti splňující definici malého a středního podniku. Velké podniky mohou žádat o příspěvek z evropských peněz také, ale v součtu dosáhnou jen na 10,7 milionu eur (275 milionů korun). Dotace je určena pro žadatele ze všech regionů s výjimkou hlavního města Prahy.
Investiční podpora z eurofondů má aspoň částečně nahradit zastavení podpory formou zvýhodněné výkupní ceny. „Větrné elektrárny jsou v současné době jediným druhem obnovitelného zdroje, který nemá nárok na investiční ani provozní podporu. Navrhovaným opatřením tak bude odstraněn diskriminační přístup k podpoře výstavby větrných elektráren,“ uvádí se v odůvodnění návrhu.
Změna navazuje na loňskou úpravu, která firmám umožnila žádat o dotaci na pořízení střešní fotovoltaické elektrárny. Jak lze vyčíst z aktuálního seznamu podpořených projektů na webu Dotaceeu.cz, takový příspěvek již získaly desítky fi-rem. Z těch známějších můžeme zmínit společnosti Siemens, Podravka Lagris, Tedom či obchodní řetězec Hruška. V některých případech je fotovoltaika doplněna o akumulaci energie do baterií.
Konec snu o polském Kuvajtu. Těžit plyn z břidlic už nikdo nechce
Čtěte také: