Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc., profesor očního lékařství, od roku 1991 je přednostou oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V chirurgické praxi se zaměřuje především na problematiku předního segmentu oka.
Asi 25 % novorozenců trpí krátkozrakostí, říká prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc.
Je předsedou a spoluzakladatelem České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie a členem České oftalmologické společnosti. Jako jediný z odborníků v ČR působí ve výborech dvou prestižních oftalmologických společností (American Academy of Ophthalmology a European Society of Cataract and Refractive Surgery).
Jaké jsou nejčastější oční vady, zastoupené v populaci?
U dospělých patří mezi nejčastější oční vady dalekozrakost (hypermetropie), krátkozrakost (myopie) a astigmatizmus. Dalekozrakostí trpí 70 % populace, krátkozrakostí 30 % populace a astigmatizmem 15 % populace.
Jsou tyto vady provázány s věkem člověka? Jsou dědičné?
Většina těchto vad je dědičná a projevuje se v různém věku dospívání dítěte. Asi 25 % novorozenců je krátkozrakých. Zbytek jsou děti dalekozraké nebo emmetropické - tedy bez refrakční vady. Refrakční vady se vyvíjejí a mohou se projevit v různém věku dospívání.
Zhorší náš zrak například čtení vleže, nekvalitní osvětlení nebo práce s počítačem?
Čtení vleže, práce s počítačem nebo nekvalitní osvětlení zrak nezhorší, ale unaví vás. Může se vám chtít spát, objeví se bolesti hlavy a podobně.
Mohou určité oční cviky zlepšit vidění? Dá se oko „vytrénovat“?
Ne, vidění očními cviky nezlepšíme.
Jak často bychom měli preventivně navštěvovat očního lékaře?
Pokud jste celkově zdrávi a nemáte oční problémy, není preventivní prohlídka potřeba.
Pokud nosíme brýle, můžeme je bez obav vyměnit za kontaktní čočky?
Kvalita kontaktních čoček se výrazně zlepšuje a korekce výše zmíněných refrakčních vad pomocí kontaktních čoček je možná. V současnosti je možné nosit kontaktní čočky až 7 dnů nepřetržitě. Zhruba 20 % lidí, kteří nosí brýle pro refrakční vadu, užívá kontaktní čočky. Stálé nebo časté nošení kontaktních čoček s sebou nese ale také některá rizika. Například infekce, oděrky rohovky a podobně.
Jaké jsou nejnovější poznatky vědy v oblasti oční chirurgie?
Je jich mnoho. Oční lékařství je jeden z nejvíce se rozvíjejících oborů v medicíně. Co se týká refrakčních vad, je to především laserová chirurgie rohovky, výměna vaší čočky čočkou umělou tak, abyste se zbavila refrakční vady, kombinace těchto metod, implantace další umělé čočky do oka u vyšších vad a tak dále. Naprostá většina těchto chirurgických zákroků je trvalého charakteru - jsou nevratné. Proto je zásadní, aby operaci prováděl jen velmi zkušený oční chirurg s mnohaletou praxí v tomto pod-oboru oční medicíny a se špičkovým vybavením. Pak je úspěšnost zákroku a spokojenost pacienta velmi vysoká.
Můžeme si zdravé oči udržet i stravou nebo určitým životním stylem?
Důležité je nekouřit a nosit tmavé brýle při větší expozici UV zářením. T o jsou dvě prokázané činnosti, které mohou působit velmi negativně na rohovku, čočku, sítnici atd.
Brýle jsou dnes i módním doplňkem. Nepodléhá ale někdy účelnost módnosti?
Ano, brýle jsou důležitým módním doplňkem. Záleží na každém, jestli chce obětovat své pohodlí a bezpečnost (například polykarbonátová skla při sportu) módě a estetickému dojmu.
Jak dobrý zrak mají dnešní děti v porovnání s předchozími generacemi?
Kvalita zraku dětské populace je lepší než dříve. Zásluhu na tom má kvalitnější a včasná péče o malé pacienty.