Nedostatek míst ve školkách a jeslích brání Češkám v návratu do zaměstnání. Mnohé raději zůstanou doma s dalším dítětem
Na první pohled se může zdát, že být matkou v Česku je vlastně tak trochu terno. Česká republika se totiž může pochlubit jednou z nejdelších rodičovských dovolených na světě. Jen málokde v Evropě stát ženám vyplácí pravidelnou měsíční dávku až do čtyř let věku dítěte, a pokud nějaké cizince náš systém popíšete, je možné, že se bude chtít do Prahy na pár let okamžitě přestěhovat. Současně jí ale musíte zatajit, že jesle jsou v Česku téměř zapomenutou institucí a na mnoha místech se skoro polovina dětí předškolního věku nedostane do veřejných mateřských škol.
Matky proto musejí před návratem do zaměstnání řešit nepříjemnou otázku: Kam s ním či kam s nimi? A to jejich pozici na trhu práce rozhodně nezlepšuje. A už vůbec ne ve chvíli, kdy jsou na něm v Evropě i v Americe stále silně cítit dopady ekonomické krize a kdy se na jedno pracovní místo často hlásí desítky uchazečů.
DLOUHÁ MATEŘSKÁ NESTAČÍ Řada žen s malým dítětem první komplikovanou situaci týkající se návratu do práce často řeší tím, že si rychle pořídí další dítě, aby se vyhnuly dilematu, kam mají potomka ve chvíli, kdy do práce potřebují, umístit. Těžko se jim ale v době, kdy se v mateřských školách nedostává místo pro 40 procent přihlášených dětí a kdy na celou Českou republiku zůstalo jen 1425 míst v 45 jeslích, které se navíc ocitly v legislativním vakuu, divit.
Prodloužení rodičovské dovolené na další roky ale rozhodně není trefou do černého. Po několika letech doma ženy ztrácejí kvalifikaci, sebevědomí i schopnost sebeprezentace. A co je podstatné, také luxus volného času, a proto po návratu do zaměstnání obvykle nemohou nabídnout dnes tolik žádanou časovou ? exibilitu. Češky se proto po dětech do práce vracejí jen pomalu a špatně, což jasně ukazují aktuální statistiky.
Zaměstnanost žen u nás podle Českého statistického úřadu dosahuje v průměru 57,2 procenta, což odpovídá 58,5procentnímu průměru Evropské unie. Pokud jde ovšem o ženy s dětmi do šesti let, těch u nás chodí do práce jen 35,8 procenta. A to je druhý nejhorší výsledek v rámci celé evropské sedmadvacítky. Zaměstnanost ostatních evropských matek s dětmi mladšími šesti let totiž dosahuje 59,7 procenta, tedy téměř dvojnásobku. Je tedy otázka, zda tříletá rodičovská dovolená opravdu stojí za to.
Velkou bolestí českého trhu práce je právě nízká flexibita, říkají ekonomové. V praxi to znamená například minimální možnost pracovat z domova nebo v kanceláři na částečný úvazek.
„V Česku na zkrácený úvazek pracuje jen 8,8 procenta žen, zatímco průměr EU se uvádí 31,6 procenta. A to je velká škoda, protože, jak ukazuje například šetření společnosti Regus, 72 procent dotázaných ? rem vykazuje díky využívání ? exibilních pracovních úvazků nárůst produktivity a 68 procent poukazuje na zvýšení příjmů,“ upozorňuje zakladatelka společnosti Agender a bývalá výkonná ředitelka Britské obchodní komory Petra Janíčková.
Její portál Práceženy.cz se stejně jako například projekt Babyoffice.cz snaží ženám návrat do práce po mateřské usnadnit. „Naším cílem je protnout poptávku s nabídkou na trhu a přivést k sobě firmy, které mají zájem nabídnout pružnou pracovní dobu a zkrácené pracovní úvazky, a zájemce o tyto pozice, což jsou logicky především právě ženy s malými dětmi,“ dodala Janíčková. Česká republika by díky podobným projektům mohla dohnat Německo, Anglii nebo například Koreu, kde už ženské pracovní portály normálně fungují.
Nově ženy v návratu do pracovního procesu podporuje také například projekt Život nápadům, který pomáhá těm, které by se rády pustily do vlastního podnikání. Podobným projektem, který se ovšem zaměřuje na lidi nad 50 let, je projekt Inicio. I to je totiž další, často podceňovaná možnost, jak najít uplatnění na trhu práce.
POMOCI MUSÍ STÁT I OBCE Projekty, které se často s finanční podporou Evropské unie snaží ženám návrat do práce po rodičovské dovolené usnadnit, samy jejich špatnou pozici na pracovním trhu napravit nemohou. Je jasné, že do hry se musí zapojit stát a obce. I na částečný úvazek se totiž špatně nastupuje v situaci, kdy matka zkrátka nemá dítě kam umístit, jak potvrzuje ekonom Štěpán Jurajda z institutu CERGE?EI: „Zaměstnanost žen, která je u nás, co se týče rodičů předškoláků, opravdu neobvykle nízká, se snadno zvýší, pokud bude dobře dostupná kvalitní péče o děti v předškolním věku.“
Jenže řešení je zatím stále v nedohlednu.
Obce argumentují tím, že na další místa v mateřských školách nemají peníze, a stát zase tím, že budování mateřských škol je pravomocí obcí.
Přitom vyřešení tohoto dlouhotrvajícího problému by státu mohlo pomoci i na dalších frontách. Podle prognózy společnosti McKinsey&Co totiž bude v roce 2040 v Česku chybět až 550 tisíc pracujících. A právě zvýšení zaměstnanosti žen by tuto hrozbu mohlo pomoci zvládnout.
Po několika letech doma ženy ztrácejí kvalifikaci, sebevědomí i schopnost sebeprezentace.
O autorovi| ZUZANA ANDĚLOVÁ, marketérka na mateřské dovolené