Menu Zavřít

Vezmou jen ty nejlepší

16. 12. 2002
Autor: Euro.cz

Veronika Fantová letos absolvovala pětiměsíční stáž u Evropské komise v Bruselu. Dozvěděla se, co znamená loajalita evropského úředníka a čí zájmy vlastně zastupuje. Jak se liší práce úředníka v Bruselu od práce jeho kolegy v ČR? V drtivé většině případů se nejedná a nepracuje v rodném jazyce.

Veronika Fantová letos absolvovala pětiměsíční stáž u Evropské komise v Bruselu. Dozvěděla se, co znamená loajalita evropského úředníka a čí zájmy vlastně zastupuje.

Jak se liší práce úředníka v Bruselu od práce jeho kolegy v ČR?

V drtivé většině případů se nejedná a nepracuje v rodném jazyce. Těžko bychom hledali prostředí, které by bylo tak národnostně a jazykově rozmanité. Úředník je navíc vázán značnou loajálností, protože nezastupuje své národní, ale evropské zájmy. Nese tudíž značnou odpovědnost, která má evropský (tedy mezinárodní) dosah.

Jsou vstupní testy hodně náročné?

O tom, že testy nejsou nic snadného, mluví čísla. Např. o 250 pozic se uchází více než 45 tisíc kandidátů z celé Evropy. Smyslem testu je vybrat jen ty nejlepší. Při testech nejde tedy jenom o správnost, ale také o rychlost. Doposud byla výběrová řízení příliš zdlouhavá, trvala dva roky. To však nevyhovuje potřebě přijmout v poměrně krátké době velké množství lidí z nových členských zemí. Způsob přijímání nových pracovníků se proto možná změní.

bitcoin_skoleni

Co by měl uchazeč kromě úspěšného složení testů splňovat?

Evropský úředník by se měl kromě odpovídajícího vzdělání a splnění vysokých nároků na jazykové vybavení také dobře orientovat v evropské problematice, být vstřícný, komunikativní a loajální. Měl by mít také odpovídající předcházející zkušenosti z mezinárodního prostředí.

  • Našli jste v článku chybu?