Software602
Nejvýznamnější tuzemský výrobce softwaru oslaví počátkem července desetiletí od prvního prodaného editoru - t602. Teď pracuje na tom, aby překonal image tohoto oslavovaného i zatracovaného softwaru.
Bojovat s Microsoftem není lehké nikde na světě, ani v České republice. „Je těžké se vůči Microsoftu vymezit, když nemá cílovou skupinu. To znamená, že je určen všem uživatelům bez rozdílu. My jsme se proto rozhodli zaměřit na malé firmy na stra ně jedné. Na druhé straně to jsou velké společnosti, jež potřebují legalizovat svůj software a nemohou si dovolit obětovat na to velké peníze, uvedl obchodní ředitel firmy Software602 Pavel Nemrava. Své výrobky tak charakterizuje jako komplementárn í k produktům Microsoftu. Firma proto během loňského podzimu přišla s nabídkou multilicencí a své produkty nabízí také na pronájem. Počátkem května počítačová společnost rovněž uzavřela rámcovou smlouvu se Svazem měst a obcí, která um ožňuje pořídit si do konce letošního roku vybrané produkty za poloviční cenu, tedy za tisíc korun.
Firmu Software602 založili v roce 1991 jako společnost s ručením omezeným autoři textového editoru t602 bratři Šiškové a Richard Kaucký. Ten je dodnes nadpolovičním vlastníkem. O dva roky později vznikla dceřiná společnost na Slovens ku a v roce 1995 se firma přeměnila na akciovou společnost. Absolutně nejúspěšnější byl známý textový editor t602, kterého se prodalo zhruba 150 000 kopií a zákazníky má dosud. „Tento úspěch ale s sebou nese potíže. Máme problém dokázat, že už jsme se svými výrobky jinde, stěžuje si Pavel Nemrava.
Protože v roce 1993 nastal všeobecný pohyb směrem k Windows, bylo potřeba přizpůsobit se trendu. Společnost se však v letech 1995 až 1997 nevyhnula poklesu v tržbách ze 180 milionů korun až na předloňských šestašedesát milionů. „Naše výrobky nebyly ještě technicky dokonalé, přiznává Nemrava. V letech 1996 a 1997 se hospodaření společnosti propadlo do červených čísel. V nich se promítly investice do vývoje nových produktů a náklady na odtržení hardwarové divize S ystém, ze které se stala samostatná dcera. „Šlo o to, abychom se mohli soustředit výhradně na vývoj a prodej vlastních výrobků, upřesnil šéf společnosti Richard Kaucký.
Software602 je především technologickou firmou, a proto je dobře polovina z celkem sedmdesáti pracovníků zaměstnána vývojem produktů. Jejich odměny tak tvoří klíčovou část nákladů firmy. Největší slabinou firmy zatím podle slov Kauckého zůstáv á marketing.
Loni společnost prodala přes osmnáct tisíc kusů kancelářského softwaru, z toho přes šedesát procent v posledním čtvrtletí. Podíl na trhu rázem vzrostl na necelou čtvrtinu. „K tomu nám dopomohla nová filozofie, že základní vybavení počítače můž e stát maximálně desetinu toho, co přístroj. Předtím jsme prodávali produkt za sedm tisíc korun, nyní po úpravě stojí dva tisíce, vysvětluje Nemrava. Díky tomuto tahu se firmě Software602 podařilo loni zvýšit výnosy na 81,6 milionu korun a vydělat přes šest milionů korun.
Letos management plánuje, že utrží necelých sto milionů korun a počet prodaných kusů vyskočí o čtvrtinu. V tuzemsku sice neočekává společnost vzhledem k ekonomické krizi nárůst, ale více peněz by chtěla získat při vývozu.
Software602 v roce 1996 založil svou dceru v USA a o rok později jako zatím jediná tuzemská společnost navýšil základní jmění (na padesát milionů korun) formou prvotní veřejné nabídky. Získal tak potřebných šedesát milionů na expanzi. Ve Spojených státech se prodávají komunikační produkty a také kancelářský balík. Ten si zákazníci nakupují po internetu. „Jeden americký kolega se vyjádřil, že náš produkt bude buď propadák, nebo počítačová Viagra, říká Nemrava.
Zatím management hodnotí projekt Amerika příznivě. „Ve vojenské mluvě - výsadek byl úspěšný, začínáme budovat předmostí a pronikat do vnitrozemí, doplnil Kaucký.
Výrobce softwaru také uzavřel distribuční smlouvy pro čtyři další oblasti: Velkou Británii, Skandinávii, Benelux a Jižní Afriku. Produkty se budou sice také nabízet prostřednictvím internetu, ale podporu prodeje, technické služby, hot-line a p odobně budou mít na starost místní firmy. Celkově by měl export letos vyšplhat asi na polovinu tržeb. Cílem firmy Software602 je uplatnit výrobky na světovém trhu prostřednictvím internetu a k počátku roku 2001 patřit mezi sto nejlepších softwarovýc h firem. „To znamená prodat příští rok sto tisíc licencí, upřesnil Kaucký.
Šéf společnosti zatím nepředpokládá další veřejnou emisi akcií. Pokud se však ukáže být nezbytná pro další rozvoj podniku, nebude se jí bránit. Emitované akcie jsou zatím úspěšné: prodávaly se za emisní kurs tři sta korun a nyní se obchodují za cen u o třetinu větší.