Menu Zavřít

Víc než výměna žárovek

22. 4. 2004
Autor: Euro.cz

V luxusních rezidencích stoji služby až osm tisíc měsíčně

Vyvěšený rozpis úklidu společných prostor v domě a následné diskuse o tom, zda obyvatel domu, na kterého služba zrovna připadla, tyto prostory skutečně uklidil. Týdny nesvítící světlo na chodbě, protože nikdo není odpovědný za výměnu žárovek, rozbité sklo u vstupních dveří, několik dní naprázdno tekoucí voda ve společné prádelně. To je typický obrázek českého panelového domu. U nových bytových projektů je ale již dnes samozřejmostí, že úklid a údržba domu je svěřena do péče firem specializovaných na oblast facility managementu. Majitelé a nájemníci bytů se však musí připravit, že za své pohodlí každý měsíc zaplati. Základní služby facility managementu prodraží užívání bytu měsícne o několik set korun. Komplexní servis v luxusních rezidencích pak přijde na sedm až osm tisíc korun.

WT100

Od údržby po účetnictví.

Facility management je pro mnoho lidi stále poměrně neznámý obor. Většinou bývá zúžen jen na pouhou výměnu žárovek, údržbu domu a administrativní práce. Oblast, kterou se facility management v bytových objektech zabývá, je ale mnohem širší. „Patří sem vše, co je potřebné, od údržby a servisu technických zařízení přes úklid, údržbu zeleně, ostrahu, recepční službu až po vedení účetnictví pro společenství vlastníků bytových jednotek a individuální stavební úpravy v jednotlivých bytech,“ tvrdí Tomáš Voborský, ředitel společnosti Zuckerstein, která se zabývá facility managementem. Některé firmy také nabízejí třeba besedy se zahradníkem, který poradí, kterou zeleň je nejlepší pěstovat na terasách a balkónech nebo zprostředkují informace bezpečnostních agentur o vhodném zabezpečení bytu. Hlavním přínosem facility managementu je především transparentnost a snadnější kontrola nákladů a možnost využití potenciálu celého objektu. Odborné analýzy ukazují, že při důsledném zavedení facility managementu lze docílit až třicetiprocentní úspory provozních nákladů. K prvním průkopníkům, kteří začali nabízet tyto služby v České republice, patřily renomované mezinárodní realitní agentury, které přinesly zahraniční know-how. Například pražská pobočka mezinárodní realitní společnosti Healey & Baker nabídla klientům služby facility manangementu od roku 1994 nejprve u kancelářských, později i u bytových objektů. V současné době zajišťují facility management tři druhy firem - realitní agentury, dceřiné společnosti nebo divize developerských společností a specializované firmy zabývající se pouze facility managementem.

Nejde jen o byt.

Jaká je dnes úroveň facility managementu v České republice v porovnání se světem? „Nepovažuji za možné na tuto otázku objektivně odpovědět. Nepředstavujme si, že jsme v Česku nějak výrazně pozadu a nenechme se zmást mnohdy zavádějícími a nic neříkajícími grafy,“ říká Voborský. Připouští nicméně, že existuje mnoho firem s rozdílným přístupem a kvalitou prováděných služeb. „Porovnání s jinými zeměmi můžeme udělat například při osobním jednání s klienty, které ve spravovaných domech máme. Jde o uživatele bytů z celé západní Evropy i Ameriky. Pokud nám sdělí své překvapení nad vysokou kvalitou poskytovaných služeb, poskytne nám to přece jen určitý obrázek o dané problematice,“ říká Voborský. Početná skupina nájemníků si však stále ještě neuvědomuje, že nejde jen o jejich byt, ale že k němu patří také určitá část ze společných prostor domu, o které je třeba se starat. „Mnoho majitelů bytů se diví, jak je možné, že platí za garáže, když si stání zakoupili. Neuvědomují si, že platí za služby,“ vysvětluje Voborský. Pro každého obyvatele bytu je podstatné, kolik za služby facility managementu měsíčně zaplatí. „S takovýmto dotazem se setkáváme často. Bez uvedení bližších podrobností chtějí zájemci vědět, kolik bude komplexní správa jejich objektu stát. Považuji za neseriózní určit cenu prací od stolu,“ říká Voborský. U administrativních objektů je prý možné stanovit sazbu za facility management za metr čtvereční. U rezidenčních objektů se dohaduje cena individuálně. Záleží na tom, kolik je v daném domě bytových jednotek a co všechno chtějí obyvatelé domu zajistit. V průměru si nájemník za základní služby, které zahrnují úklid společných prostor a garáží, údržbu a spotřebované energie na chodbách, musí si připravit zhruba tisíc korun. Obyvatele luxusních rezidencí s bazénem a posilovnou, ostrahou, recepcí a zahradou přijdou komplexní služby facility managementu na sedm až osm tisíc měsíčně. „Pokud obyvatelé domu svěří péči o dům do rukou odborně a technicky vybavené správní firmy, budou užívat plně svůj byt k tomu, proč si ho pořídili – k plnohodnotnému a klidnému bydlení,“ tvrdí Tomáš Voborský.

  • Našli jste v článku chybu?