Menu Zavřít

Více elektřiny

24. 9. 2004
Autor: Euro.cz

ČEPS

MM25_AI

PRAHA (foj) - Obchodování s elektřinou mezi Českou republikou a Rakouskem již brzy nebudou bránit technické překážky v podobě nízkých přeshraničních přenosových kapacit.
Provozovatel tuzemské elektroenergetické přenosové soustavy, společnost ČEPS a rakouský operátor APG, uzavřeli dohodu o vzájemné podpoře při výstavbě druhého přeshraničního 400 kilovoltového vedení ze Slavětic do Dürnrohru o celkové délce 96 kilometrů. Z toho na území České republiky povede 42,5 kilometru nového vedení. Investiční náklady na rozšíření přenosové kapacity odpovídají zhruba 150 milionům korun. Přípravné práce na projektu budou hotovy do konce letošního roku, samotná výstavba je plánována na rok 2006.
„Nebude nutné stavět novou trasu, ale na fungující stožáry se natáhne druhá souběžná linka. APG ještě předtím vybuduje 400 kilovoltového vedení ze Südburgenlandu do Kainachtalu, které posílí rakouskou síť a umožní využití nového mezistátního vedení,“ sdělil týdeníku EURO ředitel sekce strategie a řízení ČEPS Pavel Švejnar. Dobře informované zdroje však upozorňují, že výstavba nového vedení v Rakousku bude zdlouhavá záležitost, proti jsou totiž tamní Zelení. „Problémy budou i s výkupem pozemků, na kterých má přenosová trasa stát,“ sdělil týdeníku EURO zdroj obeznámený se situací.
Vedení ČEPS tvrdí, že rozšíření kapacity přeshraničního propojení s Rakouskem podpoří liberalizaci evropského trhu a mezinárodní obchod s elektrickou energií. „Je však velmi významné také z hlediska zvýšení spolehlivosti a stability národních elektroenergetických soustav Rakouska a České republiky, i propojené evropské soustavy UCTE,“ upozornila mluvčí ČEPS Jitka Matisková.
Přenosová síť ČEPS je v současné době synchronně propojena s přenosovými sítěmi všech sousedních zemí celkem jedenácti přeshraničními profily. Volné obchodovatelné kapacity na těchto profilech se přidělují zájemcům na základě výsledků ročních, měsíčních a denních aukcí.

  • Našli jste v článku chybu?