Softwarový gigant...
… vede soukromý sektor k péči o obézní zaměstnance
Steve Ballmer nesnáší, když Microsoft ztrácí. Pro extrémně soutěživého šéfa však existuje jediná světlá výjimka: od roku 2002 ubylo z těl 2152 zaměstnanců Microsoftu téměř 30 000 kilogramů váhy.
Bohužel rozhodnutí o tom, co jíme, je jen na nás samých. Poslední zprávy o jezdcích na počítačových myších říkají, že mají největší nadváhu všech dob. Microsoft a rostoucí počet dalších firem útočí proti tuku. Dvě třetiny Američanů mají problém s nadváhou, což zvyšuje v průměru o 20 procent zdravotní náklady společnosti. „Země svalnatců“ je skutečně více než kdy dříve místem oblých těl a velkých zadků.
V boji proti tomu dělají zaměstnavatelé všemožné. Ruší výtahy a nahrazují je schody nebo budují parkoviště pět minut chůze od podniku jako například společnost Sprint Nextel ve své centrále Overland Park v Kansasu. Microsoft jako největší „hubeňour“ v korporátní Americe je však v tomto ohledu v čele a nabízí zaměstnancům lekce, které jim pomáhají snížit nadváhu.
Microsoft místo toho, aby jen dával tipy na nízkokalorický život v interním časopise MicroNews nebo pořádal návštěvy lidí typu Jenny Craigové, vytvořil zaměstnanecké výhody spojené se snižováním nadváhy (lékařskou péči zdarma získali zaměstnanci již dříve). Softwarový gigant pokrývá 80 procent nákladů až do výše 6000 dolarů na zdravotní program, který snižuje nadváhu. Ano, je to nákladné. Cecily Hallová, ředitelka Microsoftu pro zaměstnanecké výhody, říká, že společnosti se to již za dobu trvání programu od roku 2002 vyplatilo. „Tito lidé přestávají užívat léky, méně navštěvují praktického lékaře a nejsou tak často na léčení v nemocnici,“ uvádí Hallová.
Součástí zaměstnaneckých výhod spojených se snižováním nadváhy jsou u Microsoft náklady na roční spolupráci s osobním trenérem, konzultace stravovacích návyků s odborníkem a také podpůrné skupiny a lékařský dohled. Boj začal v roce 2002 a od té doby Ballmer zhubl o 20 kilogramů - a cítí se jako vyměněný. Jeho nově zformované tělo se stalo inspirací pro Redmond a 800 zaměstnanců Microsoftu brzy zapomnělo na dřevorubecké porce v kantýně a začalo usrkávat dietní sodu, která je tam zdarma.
Dnes je program otevřený všem zaměstnancům, kteří mají problémy s obezitou a u nichž byla lékařsky zjištěna nadváha s vážnými důsledky v podobě vysokého tlaku a depresí. Před více než rokem trpěl čtyřiačtyřicetiletý Strohm Armstrong, vážící téměř 140 kilogramů, vysokým krevním tlakem a byl na cestě k cukrovce druhého stupně. Myslel si, že se nedožije sedmdesáti let. Po zhoršení potíží se zády na podzim 2005 se 165 centimetrů vysoký technik zapsal do speciálního tělocvičného zařízení s oddělenými šatnami, aby se vyhnul okolním pohledům.
Po roce přijmu dvou tisíců kalorií denně Armstrong zhubl o padesát kilogramů a dnes váží asi devadesát. Bolesti zad, vysoký krevní tlak a potíže s cukrovkou zmizely. Nyní chodí pravidelně běhat a nejméně pětkrát týdně cvičí. V restauraci si objednává jen pár kuřecích křidélek místo několika tuctů a už ví, že jídlo se často týká spíše emocí než hladu.
V důsledku výhod, které Armstrong a další lidé získali, se někteří kritikové obávají, že vznikne nová pečovatelská korporace, protože zaměstnavatelé budou stále pozorněji sledovat osobní problémy, jež je stojí peníze. Firmy však hradí výdaje za lékařskou péči již dlouhou dobu, a proto nečekejte, že svou pečovatelskou starost opustí příliš brzy.
Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek