Vinné sklepy Valtice působí jako fabrika, ale mají své skvosty
Milion litrů vína v tancích a sudech Křížového sklepa, 300 tisíc lahví tamtéž a ročně zpracovaných zhruba pět tisíc tun hroznů ze 420 hektarů vinic.
Tato čísla v současnosti charakterizují společnost Vinné sklepy Valtice, jejíž sklepy vznikly v roce 1430. „Fabrika,“ řeknete si, „kde by se tam vzala dobrá a lepší vína?“ Bratři Šťastní mají přesto pro atraktivní etikety kam sáhnout. Jak by také ne, ve čtyřech milionech lahví roční produkce se musí nějaký ten skvost objevit. Z patnácti odrůd dává minimálně polovina optimálně vyzrálé hrozny, za každou lahví pak stojí porce práce sklepmistrů, jejich cit pro surovinu a kombinace tradičních metod s citlivě používanými novými technologiemi.
Slunce proti kyselinám Pokud nahlédneme do portfolia firmy, najdeme v něm pozoruhodnou nabídku. Od pozdních sběrů a výběrů – z hroznů, bobulí či cibéb – až k ledovým a slámovým vínům. Základem, na němž stojí kvalita vín z Křížového sklepa, jsou hrozny z nejlepších poloh podél hranice s Rakouskem. Optimální podmínky pro ležení a zrání mají také svůj podíl, stejně jako zkušenosti předávané z generace na generaci. A zapomenout nelze ani na specifické prostředí obou historických sklepů – kromě Křížového je to i zámecký, v němž disponují poměrně širokým sortimentem vín archivních nebo lahvově zralých, chcete-li, a to v zajímavé více než desetileté vertikále.
V posledním čase osazuje společnost vinice stále častěji módními globálními sortami. Dobře se uvedly především Chardonnay či Cabernet Sauvignon. Síla Vinných sklepů Valtice přesto spočívá hlavně v tradičních odrůdách – „millerka“, ryzlinky a rulandská vína, z modrých pak hraje prim portugal či frankovka. Müller Thurgau je jednou z nejrozšířenějších odrůd v tuzemských vinicích. Oblíbené víno s poměrně malým obsahem kyselin, zato příjemnou aromatikou a líbivým douškem. Klimatické změny posledních dvou desetiletí dovolují hroznům vyzrát do vysokých jakostí. Na jedné straně to nabízí možnost získávat vína vyšších jakostních kategorií, plná se širokým spektrem chutí. Zároveň se ale trochu potírá vliv kyselin, což může právě u „millerky“ chybět. Nahlédněme, kterak se s touto odrůdou vypořádali valtičtí a co všechno v jejich podání nabízí.
Poslední dva tisíce Zlatožlutý odstín polosuchého výběru z hroznů Müller Thurgau z roku 2010 není příliš intenzivní, vykazuje však brilantní čirost a při průniku světla nabídne bohaté jiskření. Vůně sestává z ovocných projevů, rozšířených o přítomnost muškátu. Objevuje se v ní i znatelná přítomnost vůně rozkvetlých luk, jejich trav i květů. Vůně není nijak široká, přesto je dostatečně důrazná na to, aby probudila touhu po napití. A o tom, že to skutečně dokáže, není pochyb – toto víno je bezmála vyprodáno a zbývají pouhé dva tisíce lahví.
Chuť je jedno velké překvapení. Není kdovíjak obsažná, ovšem nabízí ryzí „millerkovský“ projev. Příjemnou přítomnost ovoce rámuje muškát. Až nečekaně výrazný part kyselin vede chuť v živých, osvěžujících taktech. Ač poměrně mocný co do obsahu, je v souboru chutí cukr jen skromným přiznavačem, který se stopově objeví kdesi uprostřed jejího vývoje. To, co postrádá výraz vína v obsažnosti, nahrazuje oblažující živoucností s nepříliš dlouhým, o to však pitelnějším projevem. Na vysoký jakostní stupeň je tenhle Müller nebývale svěží a jistě se s ním dá vydržet déle než jen u pár sklenek. Zvláště v tropických dnech letošního léta. l
Müller Thurgau výběr z hroznů 2010 polosuché, Vinné sklepy Valtice
Použité odrůdy Müller Thurgau Školení po řízeném kvašení alespoň půl roku zrání v nerezových tancích Alkohol 11 % Vývojový potenciál až 3 roky Producent a distributor www.vsvaltice.cz
O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce