Menu Zavřít

Více za jídlo a dovolenou. Co přinese brexit Britům

5. 7. 2016
Autor: Profimedia.cz

Dražší víno, potraviny a dovolená. Podívejte se na to, jak se odchod z Evropské unie projeví v britských peněženkách.

Obyvatelé Spojeného království by kvůli brexitu mohli za některé zboží brzy platit více. Podle analýz britské odborářské asociace USDAW by se ve výdajích rodin za potraviny, benzín a oblečení měl projevit 580 librami ročně navíc (zhruba 19 tisíc korun).

Na prvním místě by se znovuzavedení cel a dovozních limitů mělo projevit v ceně potravin. Podle profesora Tima Langa, spoluautora studie o vlivu brexitu na potravinový trh v Británii, by se „Britové v případě odchodu měli připravit na to vykopat si své vlastní zahrádky.“ Země je podle Langa potravinově soběstačná jen z šedesáti procent. Zbytek potravin tvoří dovoz především z Evropské unie.

Podle britské potravinářské organizace DEFRA čtyřicet procent veškeré čerstvé zeleniny v zemi tvořil v roce 2015 evropský import.

Zelenina z kontinentu

Z Unie pochází až devadesát procent rajčat na britském trhu (převážně z Nizozemska a Španělska). V případě citronů je pak závislost země na dovozu z EU stoprocentní. V roce 2015 jich bylo do Británie importováno 770 tisíc tun. Británie dováží i většinu své spotřeby sýrů (62 procent). Z EU jich přitom pochází naprostá většina.

Očekává se také zvednutí ceny francouzských, španělských a italských vín. Na něm se podepíše 32procentní exportní daň, kterou Evropská unie přiřazuje k jejich ceně při importu do nečlenských zemí.

Dovolená v Evropě se prodraží

Podle Davida Camerona vyjde v důsledku brexitu osmidenní dovolená pro čtyři Brity o 230 liber dráž (necelých osm tisíc korun).

Pokles libry v důsledku nejistoty na trzích se promítne do cen, které budou Britové platit v zahraničí. Dvěma procenty se výkyvy automaticky promítnou i do cen, které si za zájezdy účtují cestovní kanceláře.

Dovolená v zahraničí bude po brexitu pro Brity méně dostupná i podle serveru Compare the market. Dovolit si ji prý bude moci o deset procent Britů méně než doposud.

Na kontinentu bez pojištění a s drahým tarifem

V Evropě si nově připlatí i za zdravotní pojištění. Odchod z EU pro Brity mimo jiné znamená i ztrátu možnosti bezplatného zdravotního pojištění z veřejných peněz v jakékoliv členské zemi.

V zahraničí se Britům zvednou i účty za telefon. Nebude se na ně totiž vztahovat zákaz roamingových poplatků, který má v EU začít platit od roku 2017.

Brexit by podle nízkonákladové aerolinky EasyJet mohl přivodit i konec levným letům mezi Británií a kontinentální Evropou. Jejich ceny by prý mohla zvednout nižší poptávka, menší konkurence a spolu s tím i případné zdražení letových tras. Podle šéfky společnosti by se tak letecká doprava mohla vrátit zpět do časů, kdy byla „vyhrazena pro elitu“.


Přečtěte si více o výsledcích a dopadech britského referenda:

Skotsko do EU? Premiérka chce referendum o nezávislosti

FIN25

Británie zřejmě omezí Čechům přístup na pracovní trh

Hlavní příčiny brexitu: Euroskepticismus i emoce

  • Našli jste v článku chybu?