Menu Zavřít

Více zahraničních patentů. Nová metodika hodnocení má motivovat vědce

3. 8. 2017
Autor: čtk

Nová metoda hodnocení vědy, kterou letos v únoru schválila vláda, by měla vědce motivovat k úhradě nákladů spojených se získáním zahraničních patentů na nové objevy a vynálezy. Při rozdělování peněz bude nová metodika zohledňovat schopnost institucí prosadit se v mezinárodní konkurenci. Většina objevů má nyní pouze český patent, a zahraniční vědci a průmysl o ně tak nemají zájem.

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) minulý týden upozornili, že jejich patentovaný objev z roku 2012, který by mohl přispět k léčbě rakoviny, si nyní přivlastnili američtí lékaři. Problémem podle vědců je, že česká věda nemá peníze na mezinárodní patenty, protože je podfinancovaná. Cena patentu v České republice se pohybuje kolem 10 tisíc korun, zatímco zahraniční patenty stojí statisíce korun.

Vicepremiér pro výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) upozornil, že na získání patentů v zahraničí mohou žadatelé čerpat peníze z operačních programů Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost nebo Výzkum, vývoj a vzdělávání. „Z analýz vědeckovýzkumného prostředí v České republice je zřejmé, že zájem českých přihlašovatelů o získání patentové ochrany v zahraničí v posledních letech roste a nové hodnocení výzkumných organizací by tento trend mělo dále posilovat,“ uvedl.

Podle dat Českého statistického úřadu se počet podaných přihlášek a udělených patentů v zahraničí za posledních deset let mírně zvětšil. Stále je ale daleko za průměrem Evropské unie a nejvyspělejších států světa.

 Patentová ochrana

V roce 2014 požádali podle ČSÚ Češi o 187 mezinárodních patentů. To bylo v přepočtu na milion obyvatel 18 patentů, zatímco průměr EU byl 101 patentů a průměr OECD 138. Od roku 2007 počet patentů na milion obyvatel v Česku vzrostl o šest. Podobně je to s žádostmi o evropské patenty. V roce 2014 jich Evropský patentový úřad (EPO) udělil Čechům v přepočtu na milion obyvatel šest, zatímco průměr v EU byl 58. Zvýšil se hlavně počet patentů udělených v USA. Mezi roky 2010 a 2014 se jejich počet zdvojnásobil a od roku 2007 stoupl více než šestkrát. Před třemi roky tam bylo patentováno 138 vynálezů, což je 13 na milion obyvatel. Průměr v EU činil více než šestinásobek.


Neuron Soundware zářil ve Vídni:

Vídeň hostí přehlídku evropských startupů

 Největší středoevropský festival startupové scény Pioneers.


V roce 2016 přijal Úřad průmyslového vlastnictví 180 mezinárodních patentových přihlášek od českých vynálezců, doplnil mluvčí vicepremiéra Radek Melichar. Celkový počet je podle něj ve skutečnosti vyšší, protože se zatím neví, kolik žádostí došlo z Česka přímo do EPO a úřadu Světové organizace duševního vlastnictví.

bitcoin_skoleni

Podle analýzy stavu výzkumu v roce 2014 i mezinárodních hodnocení má Česko sice kvalitní vědecké zázemí a špičkové odborníky, zaostává ale v aplikovaném výzkumu, systému řízení a financování vědy.

Dále čtěte:

"Dobijeme svět." Firma HE3DA chce být českou Teslou

Umělá inteligence mění podobu českého průmyslu. Ochrání vám byt nebo opraví auto

Google zná vzorec štěstí. Je to rovnice o třech proměnných


  • Našli jste v článku chybu?