Menu Zavřít

Vídeňská burza ovládla Maďary

27. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Kapitálové trhy

MM25_AI

VÍDEŇ/BERLÍN/PRAHA (tos, vlp) - Vídeňská burza zaznamenala první úspěch ve své dlouholeté snaze o integraci kapitálových trhů ve střední a východní Evropě. Valná hromada Budapešťské burzy v úterý 24. května odsouhlasila prodej 68 procent akcií vídeňské. Rakouská burza tento krok, již v březnu posvěcený antimonopolními orgány Evropské komise, prezentuje jako začátek cesty k alianci burz států, jejichž hranice s výjimkou Polska v podstatě kopírují hranice někdejšího Rakouska-Uherska.
„S Prahou a Varšavou bychom měli podobnou smlouvu uzavřít nejpozději v příštím roce. Naším cílem je během pěti až deseti let vytvořit systémem aliance trh, který by svou velikosti byl srovnatelný se středně velkými trhy, jako je Madrid nebo Curych,“ řekl německému deníku Handelsblatt člen představenstva Vídeňské burzy Stefan Zapotocky.
Vize nevyhlíží na první pohled příliš realisticky. Aktuální tržní kapitalizace rakouské, maďarské, české, slovenské a slovinské burzy v součtu dosahuje jen čtvrtiny hodnoty zmiňovaného Švýcarska nebo Španělska. Zápotocký přesto považuje představu za uskutečnitelnou. Argumentuje přitom výrazně vyšší dynamikou trhu ve střední Evropě. Podobně jako burzy do EU loni vstoupivších zemí rostly v posledních letech prudce kurzy a objemy obchodů také ve Vídni. Tamní oficiální index ATX stoupl v letech 2001 až 2004 o 127 procent. Pro srovnání: německý DAX za stejnou dobu poklesl o třetinu.
Vedení pražské burzy se však na Zapotockého prohlášení nedívá s pochopením. Jeden ze členů managementu týdeníku EURO na dotaz, zda je reálné spojení pražské a vídeňské burzy, řekl, že „by si ve Vídni měli zajít k psychiatrovi“. Generální ředitel burzy Petr Koblic byl diplomatičtější: „Nevím, že by akcionáři pražské burzy o něčem takovém uvažovali. Předpokládám však, že se budou chovat čistě ekonomicky, a z ekonomického hlediska jsem k takovému spojení skeptický,“ řekl týdeníku EURO Koblic. Co se týče Varšavské burzy, ta je natolik atraktivní, že se o ni již v současné době zajímají o řády větší hráči, než je vídeňská burza. Burza ve Varšavě je z východoevropského regionu největší, zajímavá především množstvím nových emisí, které na ni firmy umísťují. Pražská je sice menší, ale co se týče zájmu investorů zdaleka nejatraktivnější. V dubnu letošního roku se v Praze uskutečnily obchody ve výši 118 milionů korun, ve Vídni činil objem obchodů v přepočtu přibližně 87 milionů korun, v Budapešti 45 milionů a ve Varšavě 33 milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?