Menu Zavřít

Videohry při práci

21. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Interaktivní školicí nástroje fascinují zaměstnance a firmám šetří peníze

Mezi oblíbené videohry Laury Holshouserové patří Halo, Tetris a on-line školicí hra, kterou vyvinul její zaměstnavatel. Školicí hra? Přesně tak. Čtyřiadvacetiletá postgraduální studentka, která vede prodejnu zmrzliny Cold Stone Creamery v kalifornském městě Riverside, narazila na tuto hru v říjnu na podnikové webové stránce.
Hra učí zásady kontroly velikosti porcí a služby zákazníkům v simulaci obchodu Cold Stone, jež se podobá kreslenému filmu. Hráči co nejrychleji nabírají zmrzlinu a snaží se, aby porce nebyly přehnaně velké. Společnost uvádí, že v prvním týdnu si hru dobrovolně stáhlo přes osm tisíc zaměstnanců, tedy asi 30 procent z celkového počtu. „Je to ohromná zábava,“ prohlašuje Holshouserová. „Poslala jsem ji e-mailem každému v práci.“
Od 80. let používala videohry jako školicí nástroj armáda. Teď se tato praxe ujímá také v podnicích, počínaje firmou Cold Stone a konče takovými společnostmi, jako Cisco Systems a Canon. Podnikoví instruktoři spoléhají na to, že interaktivnost a zábavnost her zaujme mladé zaměstnance znalé elektronických médií, jako je Holshouserová, a pomůže jim, aby si osvojili a udrželi prodejní, technické a řídící dovednosti. „Videohry učí řízení zdrojů, spolupráci, kritickému myšlení a toleranci vůči nezdaru,“ prohlašuje Ben Sawyer, šéf společnost Digitalmill z Portlandu ve státě Maine zabývající se poradenstvím v oboru her.
Trh podnikových školicích her je malý, ale rychle roste. Sawyer odhaduje, že tyto hry tvoří patnáct procent „seriózního“ nebo nezábavního trhu, kam patří také vzdělávací a zdravotnické výukové produkty. Domnívá se, že trh vážných her se v příštích pěti letech víc než zdvojnásobí na 100 milionů dolarů, z čehož školicím hrám bude patřit téměř třetina. Právě takováto čísla přiměla firmu Cyberlore Studios vyrábějící hru Playboy: The Mansion, aby se nově zaměřila na školicí hry – i když založené na jejím lechtivém titulu. A školicí hry jsou hlavním tématem konference vývojářů her, která se tento měsíc koná v kalifornském San Jose.
Společnostem se videohry líbí, protože jsou rentabilní. Proč platit za to, aby někdo letěl do centrálního školicího střediska, když je možné zaměstnance uvelebit před počítač? Ještě lepší je to, že zaměstnanci často hrají tyto hry doma ve svém volném čase. Kromě toho, dle měřítek herní branže, je výroba školicích her levná. Typická vojenská hra stojí až deset milionů dolarů a propracované zábavní hry mohou stát dvakrát tolik. Vzhledem k tomu, že hry pro podniky nevyžadují dramatické válečné exploze ani komplikovanou trojrozměrnou grafiku, stojí mnohem méně. Firma BreakAway Games, která navrhuje simulační hry pro armádu, dokončuje svůj první firemní produkt zvaný V-bank na školení bankovních auditorů. Jaký na to má rozpočet? Pouhých pět set tisíc dolarů.

bitcoin školení listopad 24

Přesuňte a pusťte

Hry se zvláště dobře hodí ke školení techniků. Ve hře používané firmou Canon musejí opraváři přesunovat a pouštět součástky do správného místa v kopírce. Stejně jako u deskové hry Operation, i v tomto případě zabliká kontrolka a ozve se bzučák, když se opravář zmýlí. Dělníci, kteří tuto hru hráli, vykazovali při školení o pět až osm procent lepší výsledky, než když používali starší školicí techniky, jako jsou manuály, konstatuje Chuck Reinders, který školí pracovníky technické podpory firmy Canon. Letos na jaře firma předvede jedenáct nových školicích her.
Vyvíjejí se také hry na pomoc výuce pracovníků služby zákazníkům, aby byli empatičtější. Společnost Cyberlore, nyní překřtěná na Minerva Software, právě vyvíjí školicí nástroj pro jednu maloobchodní firmu tím způsobem, že předělává svou hru Playboy Mansion. V originální verzi museli hosté přesvědčovat modelky, aby pózovaly nahoře bez. Nová verze od hráčů vyžaduje, aby umění přesvědčovat využívali při prodeji výrobků, a simuluje prodejnu včetně koberce a detailů předváděcího místa.
Don Field, ředitel Cisca pro certifikaci, prohlašuje, že hry zcela nenahradí tradiční školicí metody jako video a vyučování. Tvrdí však, že by měly patřit do souboru nástrojů. Loni firma Cisco přišla na trh se šesti novými školicími hrami, z nichž některé byly určené k tomu, aby si technici osvojili budování počítačové sítě. Je těžké si představit nudnější téma. Ve virtuálním světě to ale neplatí. V jedné hře Cisca musejí hráči sestavit síť na Marsu. V písečné bouři. „Naši zaměstnanci se učí, aniž si uvědomují, že se učí,“ uvádí Field. Zní to podezřele jako zábava.

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?