Pomalý růst mezd v Česku zůstává slabým místem ekonomického oživení. ČNB považuje mzdový růst za největší protiinflační překvapení. Průměrné mzdy nerostou, přestože se snižuje nezaměstnanost a počet zaměstnaných se zvyšuje. Celkový objem mzdových prostředků ale roste.
Domníváme se, že tato situace nastala proto, že nově vzniklá pracovní místa jsou hůře placená. Z 39 tisíc nových pracovních míst v posledním čtvrtletí bylo více než 10 tisíc vytvořeno v administrativním sektoru, kde mzdy dosahují pouze 62,5 procenta průměru.
Navíc i přes rostoucí zaměstnanost mzdy v tomto sektoru ve čtvrtém kvartále klesly meziročně o 3,1 procenta. Z toho usuzujeme, že nová pracovní místa v administrativě jsou hůře placená a ještě snižují už tak slabou mzdu v tomto segmentu.
Pozorujeme, že vývoj zaměstnanosti v administrativním sektoru je procyklický, a tak není překvapením, že jejich počet při současném oživení roste. Vidíme i další sektory, kde mzdy klesají. Nízké ceny nerostných surovin srážejí mzdy v sektoru těžby, kde průměrný plat klesl meziročně skoro o šest procent. Data na druhé straně ukazují růst ve státní správě a zdravotnictví, což odpovídá krokům ohlášeným vládou.
První známky mzdových tlaků na trhu práce vidíme ve zpracovatelském průmyslu, ve kterém se zvýšila zaměstnanost o 22 tisíc a mzdy vzrostly o 3,2 procenta. V tomto sektoru by měly mzdy dále růst, navíc by se měly přidat i další segmenty ekonomiky.
Autor je ekonom Komerční banky
Čtěte také:
Mzdy vzrostly o 2,2 procenta, analytici čekali lepší výsledek