Menu Zavřít

Víno zdraží. Mrazy způsobily na vinicích škody za 1,2 miliardy

18. 5. 2017
Autor: čtk

Škody na vinicích za dubnové a květnové mrazy podle Svazu vinařů dosáhly 1,2 miliardy korun. Bude to mít zřejmě i vliv na cenu hroznů, jejichž cena patrně stoupne až na 20 korun za kilogram. Bude jich také nejspíš méně. Vinice zasáhly mrazy dva roky po sobě. V obou případech byla škoda na neprodaném víně přes miliardu korun.

Mrazy zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující. Vinaři odhadují, že na Znojemsku je poškozeno zhruba 38 procent plodných vinic. Ve velkopavlovické a mikulovské podoblasti jsou škody zhruba třetinové. V Čechách jsou vinice poškozené z pětiny rozlohy.

„Nejlépe, co se mrazů týká, dopadlo Mikulovsko, kde jsou průměrné škody do výše 20 procent, nejhůře je na tom oblast znojemská a slovácká. Škody jsou taktéž lokální a místy i fatální,“ uvedl Nyitray.

Svaz posílá analýzu škod na ministerstvo zemědělství s návrhem na zvýšení podpory pojištění trvalých kultur z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantovaných 25 procent až na 70 procent. Vinaři chtějí také podporu pojištění i pro velké podniky. „Je jedno, zda je ztráta na domácí surovině u malého dvouhektarového pěstitele, či u velkého podniku, který obhospodařuje stovky hektarů vinic,“ uvedl Nyitray.

Ministerstvo chce vinařům pomoci

Ministerstvo zemědělství podle své mluvčí Markéty Ježkové hledá možnosti, jak rozšířit podpory na pojištění plodin v rámci PGRLF. Konkrétní údaj o výši podpory však nesdělila. „Zároveň bylo připraveno rozšíření způsobilých výdajů u investic v rámci Programu rozvoje venkova o protimrazová zařízení,“ dodala mluvčí. Resort pak na podporu vinařů plánuje rozšířit možnost dotací i na sazenice nové révy.

Podle něj se jako jedno z nejvhodnější opatření v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. „Požadujeme vytvořit speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící,“ uvedl Nyitray. Svazu vinařů se také nelíbí termín výsadby nový vinic, který chce prodloužit až do konce května. Některé firmy na to letos doplatily. Sazenice vysazené začátkem dubna vyrašily a úplně promrzly, a proto zřejmě zaschnou.

V Česku je pojištěno zhruba 30 procent z celkové plochy plodných vinic, říká ředitel pojišťovací podnikatelské společnosti Renomia Agro Jiří Havelka. „Na ochotu pojišťovat se má velký vliv získání dotací na pojištění. V posledních letech je výše dotace od PGRLF až do 50 procent, s tím, že minimální garantovaná výše je 25 procent,“ dodal Havelka.

ebf - tip - debata

Stát připravuje takzvaný fond těžko pojistitelných rizik, ve kterém by se proti nešvarům přírody mohli pojistit do větší výše i vinaři. Jak ale před časem ČTK řekl předseda představenstva PGRLF Zdeněk Nekula, fond za současné vlády nevznikne. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho chtěl původně spustit už od loňského roku.

Dále čtěte:

Mrazy ve vinohradech způsobily škody ve stovkách milionů korun

Avokádo prudce zdražuje, cena meziročně vzrostla až dvojnásobně

Alsaská vinná stezka: 170 kilometrů radosti


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).