Ken Lay se hájí
Ken Lay se hájí tvrzením, že pád Enronu urychlil tisk, protože vyděsil investory. Má pravdu?
V případu Enron se náhle objevil nový viník: tisk. Kenneth L. Lay chce, aby si přinejmenším tohle myslela porota v Houstonu při soudním řízení o jeho zločinném podvodu. Když bývalý předseda a generální ředitel Enronu podával 24. dubna svědeckou výpověď, podrobně se vyslovil ke svědectví svého bývalého kolegy a spoluobžalovaného Jeffreyho K. Skillinga, který trval na tom, že energetický kolos byl finančně zdravý ještě několik týdnů předtím, než se v prosinci 2001 zhroutil.
Lay, jenž místo své pověstné žoviálnosti chvílemi volil ostřejší tón, sdělil porotcům, že proti Enronu existovalo „skutečné spiknutí“. Tvrdil, že zvláště jeden list, The Wall Street Journal, „uspořádal hon na čarodějnice“, jehož terčem byl Enron a jeho bývalý finanční ředitel Andrew S. Fastow. Kromě toho, že Lay obvinil také Fastowa, který se přiznal k podvodu a vypovídal pro vládu, vzal si na mušku články, jež uvedený list publikoval na podzim roku 2001. Právě ty prý „odstartovaly překotné vybírání vkladů“, což společnost odsoudilo k záhubě.
Lay neupozornil na žádné chyby ve zpravodajství listu Wall Street Journal. Avšak fanoušci zločinnosti „bílých límečků“, kteří nemají na procesu žádný zájem, uznávají, že vinit média v době, kdy jsou novináři obecně stavěni do negativního světla, je důmyslné. „Je to naprosto neobvyklá obhajoba,“ přiznává Robert A. Mintz, bývalý federální prokurátor, v současnosti pracující u firmy McCarter & English v Newarku ve státě New Jersey. Není však ojedinělá. Když se koncem 80. let hájil před soudem veřejného mínění makléř s podřadnými obligacemi Michael Milken, tvrdil, že jeho pád pomohlo urychlit vedení Wall Street spolu s médii. Přiznal se k podvodům s cennými papíry a strávil 22 měsíců ve vězení.
Tisk je určitě šikovným terčem, aby se na něj ukazovalo jako na padoucha. V každoročním průzkumu důvěry v americké instituce, který v posledních letech provádí společnost Harris Interactive, se v seznamu obsahujícím šestnáct příček umístila média skoro až na konci. Dalšími poraženými byly velké korporace, Wall Street a právníci.
Lay toto stanovisko zaujal na počátku třináctého týdne soudního řízení. Je obviněn ze spiknutí a podvodů s cennými papíry, protože údajně lhal investorům o tom, jaké má Enron jmění. Bude-li uznán vinným, hrozí mu až dvacet pět let vězení.
To, že se v houstonské soudní síni dostane tisk na přetřes, mohli pečliví pozorovatelé dramatu Enronu očekávat. V únoru 2002 prohlásil Skilling před výborem Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod, že Enron je obětí „klasického překotného vybírání vkladů“ odstartovaného humbukem médií, který vyděsil věřitele a akcionáře.
Imploze.
Druhý den při svědecké výpovědi Lay tvrdil, že zprávy v novinách Wall Street Journal o dluhu skrytém v systému takzvaných partnerských firem Enronu „zcela ničily důvěru investorů ve společnost a srážely hodnotu akcií v době, kdy si firma vedla nesmírně dobře“. Ostře kritizoval také spekulanty, kteří sázeli na to, že cena akcií společnosti spadne.
Zabere tohle všechno u porotců? Někteří obhájci o tom pochybují. „To určitě platí o tvrzení, že rychlé šíření informací přispělo k pádu Enronu,“ prohlašuje John K. Carroll, bývalý prokurátor, který v současnosti pracuje pro právnickou firmu Clifford Chance v New Yorku. Avšak jako právní obhajobu považuje tuto argumentaci za nepřesvědčivou. Dle Carrollova mínění je slibnější Layovo tvrzení, že nevěděl o podvodu, kterého se dopustil Fastow.
Lay by mohl mít potíže při křížovém výslechu, kdyby nedovedl označit chyby ve zpravodajství listu Wall Street Journal. „Nevím, že by někdo mohl jen tak tvrdit, že přesné zpravodajství vede k pádu jeho firmy,“ uvádí David A. Hoffman, bývalý právní poradce v oboru cenných papírů, který přednáší právo na Temple University ve Filadelfii.
Viděno z dnešní perspektivy, kritikové médií si povšimli, že novináři obecně byli při odhalování problémů v Enronu pomalí. Hlavním předmětem Layova pohrdání je však Wall Street Journal . „Reportérům Journalu patří přední místo mezi těmi, kteří odhalili nekalé účetní praktiky v Enronu,“ uvedl šéfredaktor Paul E. Steiger v písemném prohlášení. „Jsme na svou práci hrdí.“
Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek