Menu Zavřít

Virtuální územní plán. Lidé mohou sledovat změny v nové aplikaci

12. 6. 2017
Autor: ČTK

Obyvatelé Prahy nebo developeři mohou nově sledovat změny územního plánu v mobilní aplikaci. Kromě prohlížení změn v mapě či v seznamu aplikace nabízí i službu „hlídacího psa“ změn ve vybraném území metropole. Aplikaci vytvořila městská organizace Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha).

„V Praze se ročně projednávají stovky změn a zorientovat se v nich je složité. Proto jsme chtěli všechna data, která máme k dispozici, uspořádat do nějakého přehledného systému, kde by i laik si mohl vyhledat informace o území, které ho zajímá,“ řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice)..

Aplikace, kterou lidé naleznou na webové adrese www.zmenaplanu.cz, umožňuje procházet jednotlivé změny a najít si k nim nejaktuálnější informace. Hledat mohou podle čísla změny, stavu projednání nebo podle konkrétního místa. Rovněž si mohou nastavit hledání tak, že si v Praze vyberou konkrétní městskou část či oblast a systém jim automaticky ukáže všechny změny dotýkající se vybraného území. Možné je označit i celé město. Všechny změny jsou v textové i mapové podobě.


Praha se chystá na nákupy. Čtěte:

Pomoz svému latifundistovi. Praha začne vykupovat stovky hektarů kvůli okruhu

 Starosta Běchovic Ondřej Martan


„Zapojení veřejnosti se stalo standardem u většiny městských projektů. Logicky se tak zvyšují i požadavky občanů na transparentnost celé oblasti územního plánování,“ zmínil ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Lidé také mají možnost se do systému přihlásit a vytvořit si svůj uživatelský účet. To udělají přes ikonu označenou jako hlídací pes. „Vyberou si území, v němž je zajímají změny územního plánu, a tento pes bude za ně hlídat celý proces. Jakmile se udá nějaká změna, odešle jim e-mail,“ řekl Jiří Čtyřoký z IPR Praha.

MM25_AI

Systém nyní funguje ve zkušebním režimu. Finální verze by mohla být dokončena do 14 dnů. Náklady IPR Praha neuvedl. „Nezadávali jsme to externě, ale byla vyvíjena na IPR,“ řekl Čtyřoký. Od zavedení systému si město slibuje to, že se uleví úředníkům a zároveň zrychlí proces projednávání plánu stavebníků. „Veřejnost a městské části se o nich dozví včas a nebudou se vzájemně se stavebníky překvapovat v pokročilých fázích řízení. Věřím, že to bude pomůcka nejen pro občany, ale i pro investory, majitele pozemků a městské části, kdy budou mít aktualizovaná a úplná data,“ řekla Kolínská.

Celkem je v Praze v různém stavu projednání 259 změn, 53 úprav a 346 podnětů na změnu či úpravu územního plánu. Ročně město schválí průměrně 20 změn, tento počet každý rok kolísá. Dosud pražské zastupitelstvo schválilo 779 změn a 884 úprav platného Územního plánu z roku 1999.

Dále čtěte:

Úleva pro Prahu a Brno. Poslanci posunuli platnost územních plánů do roku 2022

Širší realita Prahy


  • Našli jste v článku chybu?