Menu Zavřít

Vítězný únor

12. 6. 2017
Autor: Euro.cz

Kytínští chtěli hořké pivo. A tak tu na zelené louce vyrostl pivovar

Na útulné terase člověk neví, kam se podívat nejdřív. Jestli na obecní rybník, nebo cihlovou budovu s hvozdem, která vypadá, jako by právě prošla nákladnou a velmi citlivou rekonstrukcí. Jenže až do dubna 2014 tady byla jen tráva.

Pivovar Kytín zkrátka klame atmosférou.

Jde o úplně novou budovu, která se „jen“ stavěla podle tradic.

„Všichni jsme věděli, že přes Kytín chodí turisté a jezdí tudy cyklisté. Ale je jich tolik, že nestíhám vařit, natožpak dodávat moje pivo do jiné hospody,“ popisuje sládek Petr Růžek. S myšlenkou na pivovar přišel kytínský podnikatel Michal Pomahač, jehož firma tu vyrábí dveře. Původně to mělo být muzeum historických automobilů s menším barem, idea se však nakonec úplně změnila.

Protože podnik necílí jen na turisty, ale měl by „sloužit“ především Kytínským jako středobod společenského života, Petr Růžek se při tvorbě receptů ptal zdejších, jak by pivo mělo chutnat. „Sám jsem chtěl dělat sladší. Lidi ale tvrdili, že chtějí hořké,“ říká Růžek s úsměvem.

Co vlastně sládek, který předtím pracoval i ve smíchovském pivovaru, uvařil, mohli hosté poprvé zjistit letos 25. února.

A podle Růžka se pivo spotřebovalo bleskovou rychlostí. Lepší pochvalu asi sládek dostat nemůže.

Ostatně zájem o zdejší produkty potvrzuje i fakt, že během naší návštěvy se v PET lahvi dala koupit jen desítka. Výtoč je tu tak velká, že mít všechny druhy piv i v lahvích zkrátka není reálné.

Kouzelná desítka

I když Petr Růžek vaří třeba i třináctistupňový svrchně kvašený speciál, prioritou je tu desítka a dvanáctka. A na ně jsme se zaměřili.

Ochutnávání jsme načali Kytínskou 10°. Zdejší světlé výčepní (0,5 litru za 30 korun) avizuje pivovar jako svou chloubu. Nezbývá než souhlasit. Pivo s jasnou sladovou vůní nabízí pijákovi poměrně hořký zážitek ozdobený příjemným řízem a především sytou chmelovou chutí. Výčepní piva většinou nejsou příliš zajímavá, ale kytínské ozdobené dobrou pitelností si zaslouží obdiv.

Pokud ovšem hledáte extrahořký ležák, je tu Kytínská 12° (0,5 litru za 36 korun). Málokterá česká dvanáctka se může pochlubit tak výraznou hořkostí. I díky jasnému řízu je velmi „nakopávající“.

Vzhledem k začínající letní a turistické sezoně je ale naše doporučení jednoznačné. Pokud v rámci brdských výletů dorazíte do Kytína, objednejte si desítku. Ani ve větších vedrech po ní nehrozí, že by turista usnul nebo ztratil náladu na další kilometry. 9

FIN25

Pivovar Kytín Kytín 205 SLÁDEK: Petr Růžek NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: lahodnou Kytínskou 10° OTEVŘENO: 11.00 až 22.00 (pondělí až čtvrtek), 11.00 až 24.00 (pátek), o víkendu od 10.30 hodin

O autorovi| Ondřej Stratilík stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?