Štiky českého byznysu 2006 ing.
Novou českou „štikou“ se stal pardubický podnik Svoboda TMS, který se zabývá strojní výrobou a obráběním kovů. Celkem se do žebříčku Štiky českého byznysu, jenž třetím rokem vyhodnocuje nejdynamičtější podniky v Česku, kvalifikovalo na základě hospodářských výsledků za léta 2003-05 na deset tisíc firem. Autorem hodnocení, jež posuzuje střednědobou ekonomickou výkonnost, platební schopnost a dynamiku podniků, je společnost Coface Czech.
„Průměrná hodnota Indexu 1000 Coface, ukazatele rozhodujícího o pořadí firem, se opět zvýšila. I to naznačuje, jak se dynamika českých firem - zřejmě i v souladu s růstem celé domácí ekonomiky - v posledních letech zvyšuje. Vítězné společnosti Svoboda TMS se dokonce poprvé v historii podařilo překonat hranici 800 bodů z tisíce možných,“ řekl Radek Laštovička, ředitel Coface Czech.
Pomyslné stříbro si odnesl pražský podnik Trade and Technology poskytující obchodní a technické služby, jež souvisejí s digitálním vysíláním. Bronzem se ozdobili další Pražané z Alfa Classic. Ti se zaměřují na výrobu a distribuci pracích a čisticích prostředků.
Prvně byli oceněni i vítězové v kategorii velkých podniků s ročním obratem nad jednu miliardu korun a s více než tisíci zaměstnanci. Nejhbitějším „sumcem“ se stala společnost Philip Morris, následovaná podniky RWE Transgas a Robert Bosch.
Charakteristiky TOP 100 se letos proti předchozím ročníkům Štik českého byznysu výrazně proměnily: nejen, že průměrná hodnota Indexu 1000 Coface vzrostla o více než dva bodové stupně na 685,3 bodu, ale též výrazně vzrostl průměrný zisk z jedenašedesáti milionů korun na bezmála osmdesát. Vzrostl i průměrný obrat – o necelou desetinu na 431 milionů korun. V prvé stovce žebříčku má nejvíce zástupců Praha (25 firem), pak Jihomoravský kraj (15), za ním je Středočeský kraj s deseti podniky. Naopak firmy z Olomouckého kraje se do první stovky neprobojovaly. (myš)