Menu Zavřít

Vítkovice Envi v úpadku: firmu čeká reorganizace

31. 8. 2016
Autor: Repro Strategie

Ostravský krajský soud poslal Vítkovice Envi do úpadku. Firma, která vyrábí nádrže, dluží 155 milionů korun. Jde o dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která už v úpadku je. Soud povolil řešení úpadku Vítkovice Envi reorganizací, jak o to firma požádala. Uvedla to mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová.

„Insolvenční správkyní byla ustanovena Eva Hepperová. Přezkum přihlášených pohledávek bude provádět 1. správcovská a konkurzní v.o.s.,“ řekla mluvčí. Dodala, že přezkumné jednání a schůze věřitelů se budou 1. prosince. Byl také ustanoven prozatímní věřitelský výbor. Jeho členy jsou Komerční banka, Wetag Invest a Biesterfeld Silcom.

Podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové prohlášení úpadku není překvapením. „Úpadek Vítkovice Envi samy navrhovaly. Vedení firmy navrhuje především zachování chodu podniku, úspory nákladů, kapitalizaci části pohledávek a úhradu dalších pohledávek ze zisku z provozu,“ řekla.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení spojený s návrhem na reorganizaci podalo ke Krajskému soudu Ostrava představenstvo Vítkovice Envi. Firma se stovkou zaměstnanců se zabývá zejména výrobou nádrží pro bioplynové stanice, čistírny odpadních vod a skladování. Má zhruba 130 věřitelů. Z celkových dluhů 155 milionů korun firma označila 153 milionů za nezajištěné pohledávky.

Důvody podání návrhu mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková už dříve vysvětlovala hlavně nerealizovanými zakázkami v Polsku a Srbsku. „K úpadkové situaci také vydatně přispěla obecně zhoršená situace na arabském trhu, kam Vítkovice Envi rovněž směřovaly své aktivity. Dalším důvodem platební neschopnosti je také to, že se jí nepodařilo s bankovním sektorem vyjednat provozní úvěry a dořešit bankovní garance,“ řekla Kijonková.

Celkem už jsou ale v insolvenčním řízení tři společnosti z Vítkovice Holding podnikatele Jana Světlíka. O vyhlášení insolvence v případě firmy Vítkovice Gearwork požádala brněnská společnost Wetag. Ten samý krok udělala i u firem Vítkovice Mechanika a Vítkovice Power Engineering. V případě Mechaniky soud návrh zamítl. Ve druhém případě se k němu později připojil samotný dlužník. O úpadku Vítkovice Power Engineering ostravský soud už rozhodl a povolil reorganizaci.

Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. Po lhůtě splatnosti jsou faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů korun. Firma zaměstnává 1200 lidí. Ostravský soud insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag zahájil koncem dubna. Ostravská společnost návrh označovala za neoprávněný a šikanózní. Odmítala připustit, že je na pokraji krachu. V posledních dnech stanovisko změnila. Podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové i na základě vyhlášeného insolvenčního řízení.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding a zaměstnává 1138 lidí. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají 8000 lidí.

Dále čtěte:

bitcoin_skoleni

Vítkovice Power Engineering jsou v úpadku

Světlík zvažuje prodej části vítkovických strojíren


  • Našli jste v článku chybu?