O strojírenskou skupinu Vítkovice, kterou kontroluje Jan Světlík, mají zájem zahraniční kupci.
„Zájem o vstup do skupiny Vítkovice mají dva investoři,“ říká šéf skupiny Vítkovice Libor Witassek s tím, že jde o zahraniční zájemce. „Jsou to spíše finanční investoři,“ dodává bez bližších podrobností. Podle Witasska ale rozhodnutí o možné investici padne nejdříve na přelomu roku.
V podobných velkých transakcích si totiž zájemci nejdříve musí prověřit stav společnosti, což znamená projít obchodní smlouvy, hospodářské výsledky, ale například i uzavřené pojištění.
V minulém roce se přitom skupině Vítkovice nedařilo, když tři společnosti – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi – skončily v insolvenci. Kvůli krachu divizí Power Engineering a Gearworks skončí loňské hospodaření skupiny podle Witasska ve ztrátě v řádu jednotek miliard korun. „Kdyby VPE nešly do insolvence kvůli útokům na Vítkovice, ztráty skupiny by byly o dvě miliardy nižší,“ tvrdí Witassek.
Čtěte také:
Šéf Vítkovic Witassek: Přežijeme nejen rok 2017
Ve skupině Vítkovice probíhá dlouhodobý spor bývalých partnerů, kdy skupina KKCG Karla Komárka společně s Davidem Beranem bojuje proti vládci Vítkovic Janu Světlíkovi.
Dozvuky sporů se promítly i do dnešní mimořádné valné hromady společnosti. Ta dnes mimo jiné schválila prodej dceřiné společnosti Hutní montáže za 466 milionů korun firmě E-Invest Martina Ulčáka. 140 milionů korun z uvedené částky bylo minulý měsíc použito na zvýšení kapitálu Hutních montáží a zaplacení závazků u dvou bank, 326 milionů korun za prodávaný akciový podíl by pak mělo být rozděleno mezi firmy Vítkovice, a. s. a Vítkovice Heavy Machinery.
Proti prodeji Hutních montáží byli někteří minoritní akcionáři, kteří žádali i odložení hlasování o této transakci. Zdůvodňovali to tím, že nemají k dispozici všechny relevantní informace.
Hutní montáže byly jednou z klíčových společností VMG. Zabývají se především energetickými projekty po celém světě a mají zhruba 700 zaměstnanců. Jejich prodej je jedním z kroků, které mají posílit ekonomiku skupiny. V loňském roce Hutní montáže vytvořily tržby zhruba 1,2 miliardy korun, o rok dříve to bylo mírně přes miliardu.
Zástava majetku za 612 milionů |
---|
Dnešní valná hromada Vítkovice a. s. rozhodla, že Vítkovice Machinery Group zastaví majetek za 612 milionů korun. Vítkovice, a. s. zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro celou skupinu. Zastavení majetku by mělo být součástí nového systému financování, který by měl zajistit finanční stabilitu celé vítkovické skupiny a o němž Vítkovice jednají s bankami. V současné době už má skupina zastavený majetek za zhruba 553 milionů korun. Witassek řekl, že i s novou zástavou bude mít skupina zastavenou necelou polovinu svého majetku. |
V letošním roce ale Witassek čeká obrat k lepšímu. „V prvním čtvrtletí jsme dosáhli obratu 2,06 miliardy korun a provozního zisku 70 milionů,“ upozorňuje Witassek. Za celý rok pak chce strojírenskou skupinu dostat do celkového zisku ve stovkách milionů korun a obrat by měl dosáhnout zhruba 8,4 miliardy korun.
Výsledky skupiny Vítkovice Holding (za rok 2015) | |
---|---|
obrat | 14 miliard korun |
zisk | 240 milionů korun |
Zdroj: ČTK
Skupina již provedla řadu kroků, které mají zlepšit hospodaření. Počet zaměstnanců se snížil z šesti tisíc na 5500 a propouštění bude pokračovat. „Změnil jsem devadesát procent manažerů,“ dodává Witassek.
I Vítkovice ovšem trápí nedostatek pracovní síly. „Dělníků máme ale spíše málo,“ potvrzuje Witassek. Kromě toho strojírenská skupina vyhlásila soutěže na dodavatele energií, materiály a služby, což jí rovněž přineslo úspory.
Podle Witasska se zlepšil rovněž obchod. „Máme dnes dojednané zakázky přes čtyři miliardy korun,“ dodává šéf skupiny.
Čtěte o propouštění ve Vítkovicích: