Těsná většina manažerů schvaluje Topolánkovy výhrady k výměnnému obchodu
Měla by ČR při jednáních s Američany požadovat zrušení víz pro české občany výměnou za umístění radaru na svém území?
- Ano 44,7 %
- Ne 51,7 %
- Nevím 3,6 %
Během své návštěvy ČR minulý týden americký prezident George W. Bush prohlásil: „Silně podporuji změnu naší vízové politiky.“ A chtěl by ovlivnit Kongres natolik, aby souhlasil se zrušením vízové povinnosti pro Čechy cestující do USA. Podle českého premiéra Mirka Topolánka však tato víza nelze spojovat s diskusí o americkém radaru v Česku: „Nespojuji to ani já, ani americký prezident. Víza jsou nespravedlivá a musejí se zrušit. Ale mluvit o výměnném obchodu pokládám za nedůstojné. Rovnoprávnost ve vízové politice chceme i bez radaru.“ Tento jeho názor s ním sice nesdílí 44,7 procenta manažerů, ale 51,7 procenta tento postoj vyhovuje.
Podporu nachází v této velmi kritické odpovědi vůči českému národu: „S některými věcmi nelze handlovat. A také nějak zapomínáme, že Američané za prvé obětovali statisíce životů, aby pomohli vyřešit dva nejničivější válečné konflikty, které vyvolali - dnes tak protiameričtí - Evropané; za druhé drželi během 40 let studené války na vlastní náklady náhubek na mordě ruského komunistického medvěda a rozhodující měrou přispěli k pádu železné opony a k návratu svobody do utlačovaných zemí sovětského impéria; a za třetí, že před 18 lety bychom na svém území americkou základnu nejen chtěli, ale vlastníma rukama ji šli i stavět, kdybychom tehdy měli tu možnost.
Národ, který na tohle vše dokázal zapomenout natolik, že se dnes v průzkumech veřejného mínění více než 70 procent jeho příslušníků vyslovuje proti americké radarové základně, si zrušení amerických víz nezaslouží. A ten, jenž s nově nabytou svobodou naložil tak, jak dnes a denně vidíme kolem sebe, si to zaslouží ještě méně.
To však nic nemění na faktu, že některé země, které jsou zařazeny do Visa Waiver Programu, si to zaslouží ještě méně než Česká republika.
A kromě toho, neznám žádného slušného člověka ve svém okolí, kterému by americké vízum nebylo uděleno. A těch 70 procent odpůrců americké radarové základny v české populaci by přece do USA - do té kolébky imperialismu - nejelo. Co by v takové - pro ně odporné - zemi dělali? Možná by se měli zaměřit na to, aby vstupní víza pro české občany zrušilo Rusko.
Podle mne může současná vízová politika zůstat nezměněna až do doby, než si jako národ výsadu bezvízového styku s USA opravdu zasloužíme.“
Zcela opačně se vyjádřil respondent: „Je to správný handl, něco za něco.“ A další jde ještě dále: „Ano, ale jen jako jeden z požadavků. V rámci jednání je třeba i veřejně opakovat, že zrušením vízové povinnosti USA jen narovnávají neférový přístup, který je v současné době aplikován. Současně bych však za umístění radaru požadoval nějaké hmatatelnější a kvantifikovatelnější ústupky.“ Konkretizuje je manažer: „Myslím, že rychlejší, či pomalejší proces zrušení víz je už v podstatě daný a bude více méně automatický, takže radar ho může jen vylepšit. Soustředil bych se na jiné požadavky výměnou za radar: vojensko-infrastrukturní a investiční. ČR by se měla stát týlovou zemí ve vojenské doktríně NATO (včetně USA), a tomu by mělo odpovídat přesunutí velení části vojenských sil, investice do vojenské infrastruktury a výzkumu, týlového zabezpečení a podobně.“
Takový přístup se však nezamlouvá respondentovi: „Hrozba raketového útoku z Blízkého východu není nereálná. Odchod Američanů z Iráku bude obrovským povzbuzením pro náboženské fanatiky všeho druhu, a když získají atomové zbraně, nebudou s jejich použitím příliš váhat. Možnost vzájemného zničení, která zabránila konfrontaci mezi USA a SSSR, není pro islámské extremisty žádnou brzdou. Koneckonců všichni ti, kteří by zahynuli při odvetném úderu, půjdou rovnou do nebe, kde je čeká život ve věčné blaženosti. Podmiňovat za této situace ochotu k vlastní obraně a svých spojenců odstraněním vízové povinnosti je hloupé a nedůstojné.“ Podobný názor se odráží i v této odpovědi, je však zařazen do širšího rámce: „Neměli bychom takto handlovat. Jde o otázku národní bezpečnosti a ta má prioritu. Proč nám Američané nechtějí dát víza? Odpovězme si na otázku upřímně: protože jsme chudí a pracujeme tam načerno. Je pro nás sice nedůstojné, že jako člen EU nemáme právo na bezvízový styk, ale podívejte se, jak se naše země chová k některým státům, jejichž státní občané u nás pracují načerno.“
Odpovídalo 112 manažerů.