Psali jsme před 15 lety.
Psali jsme před 15 lety.
I když se depozitní certifikáty, vkladové listy, vkladové certifikáty v jednotlivých bankách nazývají různě, představují stejný druh pevně úročených cenných papírů krátkodobého charakteru. Cílem jejich emise je aktivizovat dočasně volné peněžní prostředky obyvatelstva, případně i právnických osob. Banky tímto způsobem získávají peněžní prostředky na aktivní operace.
Vkladové listy se vydávají vždy na určitou dobu splatnosti. Po uplynutí doby splatnosti, která se může pohybovat od jednoho měsíce do pěti let, se vklad již neúročí a klient si může vložené prostředky, zvýšené o dohodnutý úrok, vybrat.
Většina certifikátů, vydávaných v Československu, zní na doručitele a je převoditelná. Vkladové certifikáty Všeobecné úvěrové banky však mohou znít, podle přání zákazníka, na doručitele nebo i na jméno. Zvláštní službu nabízí Československá obchodní banka. Zaručuje vykoupení jí emitovaných depozitních certifikátů již před datem splatnosti, i když samozřejmě výnos je nižší ve srovnání se ziskem, který přinese certifikát při dodržení lhůty splatnosti. Československá obchodní banka a Investiční banka prodávají tyto cenné papíry za částku, která je nižší než nominální hodnota získaného certifikátu (pod pari). Výnos z vkladu je tedy diskontován předem.
Banka Bohemia vydává vedle depozitních certifikátů se splatností 3,6 a 12 měsíců také certifikáty se splatností 18 měsíců, které jsou úročeny 14,0 procenty p. a.
U vkladových listů Agrobanky Praha je třeba upozornit na to, že výše úrokové sazby je závislá, vedle velikosti vložené částky (jde o násobky 1000 korun) a době splatnosti, také na finanční politice jednotlivé filiálky. Maximálně by však tato sazba měla dosáhnout 12 procent.**
Profit č. 49/1992