Vláda bude muset najít nový zdroj financování renovace veřejných budov. Do dosavadního programu nezahrnula věznice.
Jak pro web Euro.cz potvrzuje ministerstvo průmyslu, s financováním renovací veřejných budov se stále počítá, ovšem stát bude muset změnit zdroj dotačních prostředků.
„Prvotním důvodem takové změny je znovuzavedení věznic do seznamu ´povinných budov´, pro něž původně navrhovalo ministerstvo spravedlnosti výjimku. Evropská komise tento návrh odmítla a z toho důvodu nebyl dostatek času k přípravě plánu energeticky úsporných renovací, jenž by zahrnoval i věznice. Ty budou obsaženy v plánu, který bude předložen na vládu do konce března 2017,“ vysvětluje mluvčí MPO František Kotrba.
Jak resort pod vedením Jana Mládka tvrdí, důvodem změny plánu je také fakt, že rozpočet pro program Nová zelená úsporám kvůli klesajícím cenám emisních povolenek na mezinárodním trhu hubne. „Stále platí, že Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výzvy na dotace pro profinancování plánovaných renovací. V závislosti na snižující se ceny emisních povolenek se omezují prostředky pro program Nová zelená úsporám. To znamená, že by se snížila výše dotace pro jeho běžné žadatele programu. Ministerstvo životního prostředí proto společně s Ministerstvem financí navrhlo čerpání z Operačního programu Životní prostředí. Tento návrh se dokončuje a měl by být v brzké době předložen k projednání vládou.,“ dodává František Kotrba.
Kritika doma i v cizině
O podporu z Nové zelené úsporám podle ministerstva životního prostředí pořád můžou žádat instituce, které vlastní starší nerenovované budovy. Stát chce na projekty využívající obnovitelné zdroje přispět 40 procenty, zbytek měl doplatit žadatel. Plán podpořit veřejné budovy však kritizuje část odborníků. V případech, kde je nutné naplnit podmínku zvyšování energetických úspor o tři procenta ročně do roku 2020 u ústředních budov státní správy, totiž může podpora dosáhnout až 85 procent uznatelných nákladů. Právě tento údaj budí vášně.
Podle aliance Šance pro budovy, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, by peníze z Nové zelené úsporám na rekonstrukci státních budov vůbec jít neměly. Podle kritiků se dokonce může stát, že veřejné budovy pohltí většinu peněz z projektu a na dotace pro soukromé byty a domy peníze nezbudou.
Program Zelená úsporám byl vyhlášen poprvé v roce 2009. Majitelé rodinných a bytových domů mohou své žádosti podávat až do konce roku 2021. Financování projektu zajišťují evropské fondy v kombinaci se státním příjmem z prodeje přebytečných emisních povolenek. Česko loni prodalo povolenky za téměř tři miliardy.
Čtěte také: