Oheň, který roztápí opozice, kabinet chutnějším neučiní
Premiér Miloš Zeman jen ustupuje do předem připravených pozic. K razantnímu zásahu do skladby kabinetu zatím nemá důvod, byť čtyřkoalice oznámila, že má v úmyslu vyslovit vládě nedůvěru. „Dosavadní jednání politických stran o řešení vnitrop olitické situace nesměřují ke změně, tedy k nastolení standardního vztahu mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou, odůvodnil krok na mimořádné tiskové konferenci šéfů lidovců, unionistů a ODA předseda US Jan Ruml. Snaha předáků opozičních frakcí k nastolení standardního vztahu rovněž těžko povede. Aby se hlasování o nedůvěře vůbec dosta lo na program sněmovny, je potřeba padesáti podpisů poslanců, aby vláda padla 101 rukou. Kluby křesťanských demokratů a unionistů disponují sedmatřiceti hlasy. Návrh sice podepsala poslankyně Marie Machatá, která vystoupila z Unie svobody, dalš í podpisy se však stěží objeví.
Štiřín, a co dál.
V poslaneckém klubu ČSSD se už delší dobu spekuluje, zda kritika vlády víc než na samotné ministry nemíří na poradce premiéra. Opozice je označuje za stínovou vládu, sociálnědemokratičtí zástupci lidu nemohou premiérovi odpust it, že poradce bere vážněji než celý poslanecký klub ČSSD. Aféra kolem údajného vydírání bývalého ředitele státního zámku Štiřín, kvůli níž rezignoval poradce premiéra Jaroslav Novotný, tak může být jen vrcholem ledovce. Tvrzení, že o počínání Novot ného nemusel vědět předseda vlády, ale rozhodně musel mít ponětí šéf poradců Miroslav Šlouf, se už objevila. A celá kauza rezignací jednoho z rádců zdaleka končit nemusí. Bývalý zámecký ředitel naznačuje, že Novotný byl obětován a kryje i jiné závažné skutečnosti, které budou objasněny u soudu. Premiér zachovává klid, figuru obětuje, až když nic jiného nezbývá. A rebelanti v ČSSD soudí, že je to vždy jen šikovný protitah. Zeman také dosud vydal jen jednoho pěšáka a jednoho koně.
Parlamentu na hrb.
Rozhodnutí o osudu ministra zdravotnictví Ivana Davida přehodil premiér na Poslaneckou sněmovnu. Jak prohlásil minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek po zasedání politického grémia ČSSD, menšinová vláda by měla respektovat p řání sněmovny. Jistě. Poslanci si mohou vybrat. Když neschválí klíčovou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, resort se napřesrok rozloží, vážně ohroženy budou celé státní finance. Nebude-li totiž prodloužena platnost zákona o zdravotn ím pojištění, pak v roce 2000 odpadne povinnost platit pojistné. Zároveň však bude mít každý občan nárok na bezplatnou zdravotní péči. Státe, ber kde ber.
Zemanův kalkul je jednoduchý. Pokud Davida neodvolá, jak požadují pravicoví poslanci, a Parlament tudíž zákon neschválí, chaos ve zdravotnictví bude skandálem, který předčí veškeré dosavadní aféry páně ministrovy. To je jediné, co Zeman riskuje.
S jednotlivým ministrem sněmovna nic nezmůže, hlasovat může jen o vyslovení nedůvěry celému kabinetu. Odvolání ministra zdravotnictví tak lze požadovat například v doprovodném usnesení ke schválené novele. To má ovšem pouze charakter doporučení a vláda či její předseda ho mohou, a také nemusí respektovat. Čili pokud pravicoví poslanci chtějí takový požadavek vznést, nezbývá jim nic jiného než zákon o veřejném zdravotním pojištění podpořit. Bez záruky Davidova odvolání.
Sněmovna debatu o novele minulý týden odložila na úterý 9. listopadu ve víře, že Zeman do té doby vyřeší situaci sám a nebude odpovědnost přehrávat zpět na Parlament. Nyní poslancům ODS a Unie svobody nezbývá než doufat, že premiér nebluf uje. „Premiér dává slib, že pokud sněmovna většinově vysloví nedůvěru panu ministrovi, tak on ho odvolá. Doufám, že nejde jen o fintu, řekl člen zdravotního výboru Václav Krása z Unie svobody. Místopředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek naopak pro hlásil, že by bylo malicherné přijímat usnesení kvůli jednomu ministrovi, když čtyřkoalice žádá vyslovení nedůvěry celé vládě. Zdá se, že lidovci mají jasno, jak o novele hlasovat.
Finance státu.
Jisté je, že od ledna roku 2000 bude země žít v rozpočtovém provizoriu. Jak dlouho, bude záležet jen na politické shodě či neshodě o podobě vlády. Nutnost provizoria je už daná, věcný obsah státního rozpočtu momentálně podružný. Ministr financí měl poté, co sněmovna v prvním čtení plán státních financí na rok 2000 odmítla, v zásadě jenom tři možnosti. Varianta první: jak poslanci doporučili, v příjmech se neobjeví třináct miliard korun získaných privatizací, na st raně výdajů se objeví dvacetimiliardová ztráta Konsolidační banky. Schodek 60,2 miliardy korun. Varianta druhá: příjmy z privatizace se započítají, právě tak ztráta KoB. Deficit 52,5 miliardy korun. Varianta třetí: vyrovnaný rozpočet, kdy se rozsah předpokládaného propadu plně pokryje „dodatečnými zdroji a některými škrty . Další tři verze, které Pavel Mertlík minulý týden resortním kolegům předložil, byly už jen variacemi na dané téma. Ministři se minulý pátek nakonec rozhodli pro variantu se schodkem 42,1 miliardy. Ministr financí tvrdí, že osobně nedoporučí zvýšení schodku nad čtyřicet miliard. Konečné řešení je v nedohlednu, výše schodku určující není, politici o finance státu nehrají.
Kulaté řeči u kulatého stolu.
Předseda ODS Václav Klaus pozval lídry parlamentních stran ke kulatému stolu, mluvit by se mělo o vytvoření supervelké koalice. Lidovci po čtyřhodinové diskusi nakonec na pozváni kývli. Setkání, jak řekli, hodlají využít k tomu, aby ostatním stranám prezentovali vlastní představy o řešení stávající politické situace. Od schůzky si mnoho neslibují, jejich odpor k superkoalici trvá. Přes chladné reakce přijdou i unionisté. Místopředseda US Karel Kühnl ale prohlásil: „Pokud by tam mělo dojít pouze k opakování zaseklé pozice superkoalice, tak by to setkání bylo čistou ztrátou času. Pozvání ODS k jednání přijal bez dalšího komentáře i předseda ČSSD. Promluvila pouze místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková. Očekává, že první kulatý stůl bude spíše informativního charakteru. Nicméně sociální demokracie považuje za důležité diskutovat o všech zásadních otázkách politického stylu i vládnutí v této zemi „Každopádně jednání se nevyhýbáme, zdůraznila Buzková. Premiér Zeman odjíždí na zahraniční cestu, ze které se vrátí 10. listopadu v noci. Schůzka politických špiček se kvůli tomu ze středy odkládá, nový termín zatím stanoven nebyl. Jisté je jedno. Ve vrcholové politice se do čtvrtka 11. listopadu nic podstatného nestane.
Poradci premiéra
Šéf Miroslav Šlouf. Do jeho pravomoci spadají Jan Belda, Světlana Navarová, Zděnek Pleskot, Ivan Prokop, Zdeněk Šarapatka, Vratislav Šíma, Libor Trubelík a Zdeněk Vystoupil.