Menu Zavřít

Vláda podpořila vznik pravidel pro lobbisty. Chce zavést i registr

21. 2. 2018
Autor: Profimedia.cz

V Česku by mohla vzniknout jasná pravidla pro politický lobbing. Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, který usiluje o to, aby se lobbisté ke své činnosti přihlásili a aby se díky tomu omezily nežádoucí jevy s lobbingem spojené - korupce, střet zájmů nebo klientelismus. Odbory požadovaly, aby mezi organizované lobbistické skupiny nepatřily odborové organizace a organizace zaměstnavatelů. Stejný postoj zastávají i zaměstnavatelé sdružení ve Svazu průmyslu a dopravy.

Návrh vznikl za předchozího ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jana Chvojky (ČSSD). Autoři materiálu označují lobbing, tedy soustavnou činnost spočívající v prosazování skupinových zájmů, za legitimní součást demokratického procesu. Zároveň upozorňují, že veřejnost si jej kvůli neexistenci jasných pravidel často spojuje s korupcí, protože hranice mezi lobbingem a trestným činem nepřímého úplatkářství je velmi tenká.

Materiál předkládá čtyři různé varianty budoucí regulace lobbingu. Preferuje tu, která zavádí registr lobbistů, tzv. legislativní stopu, a zaznamenávání veškerých darů přesahujících 5000 korun.

V registru by byli podle této varianty povinně evidováni lidé, kteří systematicky nebo organizovaně usilují o ovlivňování zákonodárného procesu na centrální úrovni, tedy nikoliv na úrovni územních samosprávných celků. Ministři, poslanci a senátoři by pak měli být vyzváni k tomu, aby se s neregistrovanými lobbisty nestýkali.


Šéf sněmovny Vondráček: Protikorupční boj by si zasloužil přestávku

 Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO)


Odboráři nesouhlasí s tím, že by v registru měli být i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů jako organizované lobbistické skupiny. Označili to za „naprostý právní nesmysl“. „Jsme sociální partneři. Zákon nám za tím účelem svěřuje zvláštní oprávnění, naše postavení je garantováno i ústavou a mezinárodními úmluvami. Jsme oficiálním připomínkovým místem návrhů zákonů týkajících se sociálních a ekonomických zájmů zaměstnanců,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Jednání s vládou či poslanci a podávání připomínek k chystaným normám umožňuje a ukládá odborům jako zástupcům pracovníků například zákoník práce.

„Svaz průmyslu a dopravy je zřízený za účelem ochrany zájmů zaměstnavatelů, které mimo jiné hájí i v takzvané tripartitě. Máme zákonem zaručené právo obhajovat zaměstnavatele, a proto nemůže být naše činnost považována za lobbistickou, stejně tak ani činnost odborů,“ uvedla mluvčí svazu Eva Veličková.

MM25_AI

Navrhovaná legislativní stopa má zamezit anonymním změnám v připravované legislativě. Státní zaměstnanci, veřejní funkcionáři a jejich odborné aparáty by měli povinnost uvádět k návrhům právních předpisů všechny lidi, kteří ovlivnili zpracování legislativního návrhu a jeho finální podobu.

Dále čtěte:

Babiš: Jediným kandidátem na premiéra za ANO jsem já, ať už to ostatní pochopí

Babiš je ochoten pustit do vlády experty ČSSD

ČSSD začala jednat s ANO. Preferuje přímou vládní spolupráci

Ministři se neshodli na změnách služebního zákona. Novelu kritizuje opozice


  • Našli jste v článku chybu?