Vláda přerušila jednání o návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na odkup těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo. K debatě o prodeji firmy se vrátí v pondělí 20. února. K podání nabídky k odkupu OKD vládu vyzvali odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim vzkázal, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.
OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří pro OKD najít strategického partnera. Ten má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v jednotlivých šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.
„Nejdříve by měla být dána možnost soukromým investorům, aby vyjádřili svůj zájem do 24. února a podle toho následně zvážit další kroky z pohledu státu,“ uvedl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Přečtěte si, co loni nabízeli OKD Paukner s Otavou:
Paukner a Otava nabízejí OKD komoditní financování. A plánují, jak ovládnou trh
Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt takového zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Za stát podal nezávaznou nabídku státní podnik Diamo.
Babiš řeší OKD. Přečtěte si, jak se chválí:
Babiš píše Páralovi: Úspěšně řeším OKD i Adularyi, ostatní jen sedí a řeční
MPO navrhuje, aby závazná nabídka na odkup OKD obsahovala tzv. rozvazovací podmínku. Podle ní by závazná nabídka pozbyla účinnosti, pokud vláda nejpozději do 31. března transakci odmítne. „Může tak učinit na základě upřesněných vstupních údajů, zejména parametrů reorganizačního plánu společnosti, které ještě nejsou dosud zcela k dispozici,“ uvedlo MPO.
Přečtěte si, jak situaci OKD a to, jak se řeší, komentuje Pavel Páral:
Makáme. Ale jako politici
Navrhovaný postup je podle ministerstva motivován především tím, že stát by se nakonec musel postarat o bezpečný a řádný útlum dolů a propuštěné zaměstnance, pokud svoji povinnost nesplní těžařská společnost. „Na rozdíl od soukromého investora se stát této odpovědnosti zbavit nemůže a nesmí. Není cílem vměšovat se do procesu výběru investora, který zajišťuje OKD a jeho poradci pod dohledem insolvenčního správce, věřitelského výboru, schůze věřitelů a soudu,“ dodalo MPO.
Odboráři OKD v úterý uvedli, že i přes současné poměrně vysoké ceny uhlí se očekává, že firma bude letos ve ztrátě a vyčerpá celou půjčku 700 milionů korun, kterou jí loni poskytla vláda. Na konci roku OKD požádala vládu o další státní pomoc, až 723 milionů korun na útlum Paskova. Od ukončení těžby do rozhodnutí o technické likvidaci dolu budou podle odborů náklady na jeho udržování přibližně 25 milionů korun měsíčně. V OKD se dál těží. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 tisíc lidí.
O možném osudu OKD čtěte více: