Menu Zavřít

Vláda rozhodla, podnikatelé váhají

28. 6. 2004
Autor: Euro.cz

ZMĚNY NEMOCENSKÝCH DÁVEK V ČR Nový vládní návrh spoluúčasti zaměstnavatelů při proplácení nemocenských dávek ušetří státní pokladně až 2,5 miliardy korun. Zejména malé a střední firmy ho však nevítají s žádným nadšením.

ZMĚNY NEMOCENSKÝCH DÁVEK V ČR Nový vládní návrh spoluúčasti zaměstnavatelů při proplácení nemocenských dávek ušetří státní pokladně až 2,5 miliardy korun. Zejména malé a střední firmy ho však nevítají s žádným nadšením. Kabinet požaduje, aby se zaměstnavatelé podíleli na proplácení nemocenských dávek. Argumentuje rostoucím počtem dnů pracovní neschopnosti, přestože se zdravotní stav obyvatelstva zlepšuje. Nepřímo tak přiznala, že neumí zajistit, aby se nemocenská nezneužívala. „Na zneužívání nynějšího systému nemocenských dávek si už dlouho stěžují hlavně zahraniční investoři,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Věcný záměr zákona o nemocenském pojištění schválila vláda už letos v únoru, jeho parametry upřesnila 17. června. Nový systém, v němž by prvních čtrnáct dnů pracovní neschopnosti neplatil stát, ale zaměstnavatelé, chce zavést od ledna 2006. Zaměstnavatel by měl podle schváleného návrhu v prvních třech dnech nemoci proplácet zaměstnancům totéž, co dostávají od státu i nyní, tedy čtvrtinu průměrné mzdy. V dalších deseti dnech by jim místo dosavadních „státních“ 69 procent proplácel šedesát procent mzdy. Od čtrnáctého dne by jim dávky platil stát z nemocenského pojištění. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které nový zákon připravuje, tvrdí, že by se tím snížily výdaje státu o 2,5 miliardy korun ročně. ÚLEVY ANO, ALE…

Zaměstnavatelům nabízí stát úlevu v podobě nižších odvodů na nemocenské pojištění. Místo dosavadních 3,3 procenta by za zaměstnance měli odvádět 1,6 procenta jejich hrubé mzdy. Největší zaměstnavatelský svaz, Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPD ČR), považuje takové snížení za nedostatečné a žádá o pokles na 1,4 procenta. „Dle našich propočtů by nám navrhované snížení (na 1,6 procenta) naše nové náklady nepokrylo,“ vysvětluje generální ředitel svazu Zdeněk Liška.

VĚJIČKA PRO MENŠÍ FIRMY

Hospodářské komoře (HK), která zastupuje spíše menší firmy, by ani další snížení odvodů nestačilo. „Podnikatelé odmítají přenos povinnosti proplácení nemocenských dávek na zaměstnavatele už v samém principu. Důvodem tohoto postoje je především fakt, že chybí kontrolní mechanizmy, které by mohli při nemoci svých zaměstnanců použít,“ uvedl pro týdeník Profit prezident HK ČR Jaroslav Drábek. Vláda nabízí malým a středně velkým firmám další výhodu - dobrovolné pojištění, které by firmě zaručovalo, že jí stát vrátí polovinu částky, kterou svým zaměstnancům proplatila v nemocenských dávkách. „Dobrovolně pojištěný zaměstnavatel bude poskytovat náhradu mzdy zaměstnancům za prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti a poskytnutá částka mu bude z poloviny refundována ze státního rozpočtu,“ uvádí MPSV. Vějička této spoluúčasti je poněkud sporná. Ministerstvo v tiskové zprávě upřesňuje, že zaměstnavatel by při ní musel v prvním roce platnosti zákona odvádět na pojištění za zaměstnance 3,3 procenta jejich hrubé mzdy tak jako dosud a až v dalších letech by se sazba pro odvod pojistného snižovala podle nároků na refundaci.

POLITICKY NEJISTÉ

Přesná pravidla kontroly chybí i svazu průmyslu. Vláda má sice v návrhu postih zaměstnance, který by nemoc simuloval a zajišťoval si tak neschopenkou jen pracovní „volno“, pokuty až do výše 50 tisíc korun by však měly udělovat okresní správy sociálního zabezpečení. „Nesouhlasíme s přenesením zodpovědnosti bez jakékoli možnosti kontroly využívání finančních prostředků,“ uvedl prezident SPD ČR Jaroslav Míl. Aby zákon vstoupil v platnost, musí projít sněmovnou. I když vládní koalice je v názoru na jeho nezbytnost poměrně jednotná, proti spoluúčasti zaměstnavatelů zásadně protestuje opoziční ODS. Komunisté zatím jednotné stanovisko nezveřejnili, ale je pravděpodobné, že se při projednávání také postaví proti. „Podle mého názoru nemá tento vládní návrh šanci projít hlasováním v poslanecké sněmovně,“ domnívá se prezident HK ČR Jaroslav Drábek.

VLÁDNÍ NÁVRH Z POHLEDU ZAMĚSTNAVATELE

- prvních 14 dní pracovní neschopnosti zaměstnance platí zaměstnavatel, za první tři dny mu proplatí po 25 procentech mzdy, od čtvrtého dne 60 procent

- zaměstnavatelům se sníží odvody na zdravotní pojištění zaměstnanců z nynějších 3,3 procenta na 1,6 procenta

- zavede se strop pro odvody, maximem má být pětinásobek průměrné mzdy

bitcoin_skoleni

- firmy do 250 zaměstnanců se mohou přihlásit do systému „spoluúčasti“; polovinu nemocenské dávky by pak za ně i v prvních 14 dnech platil stát

- zaměstnanec, který poruší režim pracovní neschopnosti nebo systém zneužije, může dostat od okresní správy sociálního zabezpečení až padesátitisícovou pokutu

  • Našli jste v článku chybu?