"Zítra (v úterý) se půjde do Sněmovny se zárukou 150 miliard korun, což by při čtyřnásobném multiplikačním efektu mělo vygenerovat úvěry ve výši 600 miliard korun pro malé a střední firmy, respektive pro firmy do 500 zaměstnanců. Jsou tam živnostníci, malé firmy a firmy střední," řekl Havlíček.
Podnikům do 250 zaměstnanců by mělo být poskytnuto ručení do 90 procent dluhu z poskytnutého úvěru. U větších firem by ručení mělo dosáhnout 80 procent dluhu z poskytnutého úvěru, doplnila na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Program bude podle Schillerové stanoven parametricky na provozní úvěry do 50 milionů korun, v případě první skupiny firem bude ručení maximálně 45 milionů korun, u větších firem 40 milionů korun.
Bude se jednat o portfoliovou záruku, rozdělí ji Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). "Pravděpodobným klíčem bude podíl jednotlivých bank na trhu, z hlediska celého portfolia bude stát ručit do výše 25 procent," uvedla Schillerová.
Stát zaručí 900 miliard korun, které dříve ministři slibovali. V minulosti bylo vyčleněno 300 miliard korun. Podle Havlíčka je tak na několik měsíců saturována hotovost, kterou budou postupně dávat banky firmám a stát za ni bude přebírat částečnou odpovědnost.
Ministerstvo průmyslu a obchodu s ČMRZB dříve připravilo program COVID pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem. Nyní jsou vyhodnocovány žádosti. V první vlně podle ČMRZB neuspěla z více 3 200 žádostí přesahující deset miliard korun většina, v případě programu COVID II, ve kterém ČMZRB obdržela 5 900 žádostí v objemu 19 miliard korun, bylo zatím úspěšně vyřízeno zhruba 90 procent z nich, řekl ČTK o víkendu ředitel odboru strategie a marketingu ČMZRB Michal Pluta.