Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek dnes řekl, že ČR epidemii koronaviru zvládla a nyní je třeba se zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu. Ve vybraných městech dnes čtvrtým dnem pokračovala studie kolektivní imunity proti nemoci covid-19. V Praze se už naplnily všechny věkové kategorie, testovat se tak v hlavním městě budou už jen pozvaní chronicky nemocní pacienti.
Babiš v České televizi řekl, že kdyby Sněmovna prodloužení nouzového stavu neschválila, znamenalo by to konec omezujících opatření se všemi možnými riziky. Nouzový stav platí v Česku od 12. března. Původně měl skončit 11. dubna, Sněmovna ho už jednou na žádost vlády prodlužovala, a to do konce dubna. Babiš a ministři za ANO se původně přikláněli k tomu, že další prodlužování už nemá smysl. Ve čtvrtek ale pražský městský soud některá omezující nařízení zrušil kvůli tomu, že je kabinet nevyhlásil podle krizového zákona, ale podle normy o veřejném zdraví. Vláda se proto vzápětí rozhodla žádat dolní komoru o prodloužení nouzového stavu.
Většina opozičních stran chce od vlády slyšet argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté dříve řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Babiš s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem dnes mluvil, vedení KSČM bude o žádosti ještě jednat.
Podle odborníků je nyní důležitý kontrolovaný návrat do běžného života a nastartování zdravotnického systému. "Infekce jde stále dolů. Každý jednotlivý den, který měříme, ukazuje na to, že nejenom že nedochází k nekontrolovatelnému šíření, ale dokonce šíření zastavujeme," uvedl v dnešních Otázkách Václava Moravce šéf zdravotnických statistiků Dušek. Jeden nakažený podle něho může nakazit méně než jednoho dalšího člověka. Připustil, že epidemie může v budoucnu znovu vzplanout, ovšem podle něj jen lokálně.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se bude podle ředitele Zdeňka Kabátka snažit o to, aby se zdravotnictví dostalo do běžného režimu koncem června. Ředitel Fakultní nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík ale očekává, že to bude až po prázdninách.
Z nemoci covid-19 se v Česku dosud vyléčilo 2545 lidí, 220 pacientů nakažených koronavirem zemřelo. Od vypuknutí nemoci v zemi bylo potvrzeno dohromady 7387 pozitivních případů nákazy, aktuálně nemocných je 4622 lidí. V nemocnicích bylo podle nejnovějších údajů 352 lidí s koronavirem, z toho 79 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči.
Za sobotu přibylo 79 případů nákazy koronavirem, což byl druhý nejnižší nárůst od 13. dubna, o sedm méně než v pátek a o 24 víc než ve čtvrtek. Testů na covid-19 bylo v sobotu ale jen 4411, o několik tisíc méně než ve všední dny. Celkem bylo zatím otestováno 215.116 vzorků.
V Kateřinské zahradě v Praze pro studii kolektivní imunity už v sobotu otestovali potřebný vzorek dospělých, dnes tam proto odebírali kapku krve pro rychlotesty jen dětem a mladistvým do 17 let. Potřebnou kapacitu, tedy 267 testovaných, vyčerpali odpoledne. Nově tam testují také chronicky nemocné pacienty, které zve Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a osoby, které k testování vybízí Český statistický úřad (ČSÚ). Testovat je budou do úterý. Odběrové stany fungují také v Brně, Olomouci, Litoměřicích, Litovli a Uničově.
První výsledky studie kolektivní imunity budou známy na začátku května. Mají ověřit aktuální epidemickou situaci a sloužit k rozhodování o tom, jak dál uvolňovat či udržovat omezení v podnikání i každodenním životě.
Vláda kvůli příznivému epidemiologického vývoji urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb, další vlna přijde na řadu v pondělí. Mírnější podmínky budou mít pendleři a otevřou další obchody a provozovny služeb, byť s řadou omezení. Například v prodejnách oděvů si lidé nebudou moci z hygienických důvodů zkoušet oblečení. V posilovnách, tělocvičnách či fitness centrech se nepřevléknou v šatnách a ani se neosprchují. Zrychlení uvolňování restrikcí ale například některé knihovny nebo zoologické zahrady zaskočilo a zůstanou ještě zavřené. S dalšími fázemi uvolňování omezení počítá vláda od 11. a 27. května.
Babiš dnes uvedl, že kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který je zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl podle premiéra případně dobrovolný odklad sociálních odv