Bezpečnostní složky společně s Českým Aeroholdingem dokončily vládní projekt, jehož cílem bylo zvyšování bezpečnosti na Letišti Václava Havla v Praze. Na letišti tak byla vybudována řada zařízení k rozpoznávání podezřelých cestujících i nákladů. Investice se v rámci tříletého projektu vyšplhaly na 123,7 milionu korun.
Nejnákladnější a technicky nejnáročnější investicí bylo zavedení systému pro rozpoznávání obličejů a také jeho následné zapojení do informačních databází. Na letišti tak bylo instalováno 145 kamer, které by měly okamžitě porovnat zachycenou tvář s databází hledaných osob.
Kamerový systém byl předmětem diskuzí zejména při dopadení hledaných turistů z Nizozemska, kteří v dubnu napadli v centru Prahy restaurační personál. Policisté tehdy systém nevyužili a na přítomnost hledaných turistů na letišti upozornili až svědci a ostraha letiště. Kamery fungují zatím ve zkušebním provozu.
Dalším opatřením bylo vybudování systému pro rozpoznávání registračních značek, který by měl policii zajistit přehled o všech vozidlech pohybujících se ve veřejně přístupných prostorách letiště, včetně všech příjezdových cest.
Šéf Českého Aeroholdingu Řehoř: Kolejové spojení potřebujeme, jakékoli
Odbavovací systém byl rozšířen o vstupní branky se čtečkou cestovních dokladů. Na letišti byly dále mimo jiné instalovány kontrolní brány a zařízení k detekci chemických, případně radioaktivních látek. Součástí projektu byl i střelecký výcvik bezpečnostních složek na letišti.
Vedle nových systémů a přístrojů se podle vládního dokumentu podařilo díky projektu dosáhnout i zkvalitnění spolupráce všech zúčastněných úřadů, a to především díky rychlé výměně informací. Ministerstvo vnitra poskytlo na nová bezpečnostní opatření téměř 97,5 milionu korun. Dalších 19,65 milionu korun investovala do letiště Bezpečnostní informační služba (BIS). Původně přitom podle tři roky starého vládního usnesení, které o projektu rozhodlo, se ze strany BIS počítalo až s 50 miliony korun. Podle materiálu však služba dokázala velkou část peněz uspořit především při realizaci systému pro rozpoznávání registračních značek aut.
Po dokončení projektu vláda zároveň počítá se zaváděním obdobných opatření pro zvýšení bezpečnostních standardů, včetně kamerového systému pro rozpoznávání obličejů, i na ostatních mezinárodních letištích s pravidelným provozem v zemi (Brno - Tuřany, Karlovy Vary, Ostrava - Mošnov a Pardubice). Pokračovat by měly i práce na rozšíření pokrytí systému biometrické detekce obličejů na letišti v Praze.
Dále čtěte: