O vlastním bydlení sní valná většina Čechů, přibližně stejná část na něj ale kvůli současným podmínkám nemá šanci dosáhnout. A podle Petera Višňovského, ředitele realitní kanceláře Lexxus, v nejbližší době ani mít nebude. K rostoucím cenám nemovitostí, které se oproti roku 2013 zvýšily o 124 procent, se letos totiž připojily také hypotéky. Jejich úrokové sazby se koncem roku pohybují kolem čtyř procent, což je zhruba o polovinu více než v lednu.
I přesto, že z dlouhodobého hlediska je vlastní bydlení finančně výhodnější, počet lidí, kteří jsou schopní nemovitost za zhoršených podmínek koupit, se neustále snižuje. „Doba relativně dostupného vlastnického bydlení je minulostí a větší část klientely logicky volí druhou možnou alternativu – bydlení v nájmu,“ komentuje Višňovský s tím, že tato varianta je ve vyspělých evropských zemích mnohem více zastoupena.
V České republice momentálně žije v nájmu „pouze“ 32 procent domácností, což je oproti většině západních metropolí výrazně méně. V Londýně je aktuální podíl nájemného bydlení 49 procent, ve Vídni osmasedmdesát procent a v Berlíně dokonce pětaosmdesát procent.
Trend zvyšujícího se nájemního bydlení podle Višňovského ale nakonec nemine ani Česko. „Tento přirozený vývoj v příštím roce podpoří rostoucí ceny nemovitostí, méně dostupné hypotéky, ale třeba také větší aktivita investorů, kteří se na tento segment již dnes významně zaměřují,“ přibližuje ředitel realitní kanceláře.
Největší zájem je o malometrážní byty
V současnosti jsou u Čechů nejvíce oblíbeny malometrážní byty o dispozicích 1kk či 2kk, což je dáno jejich cenovou dostupností, a tedy i vysokou poptávkou. „Poslední dobou však evidujeme vzrůstající poptávku i po větších dispozicích, které nejsou na trhu příliš zastoupeny – což je dáno tím, že se většina investorů zaměřuje právě a jen na zmíněnou nejpočetnější klientelu,“ vysvětluje Višňovský a dodává, že podobná strategie je k vidění především u té části výstaveb, které vznikaly v posledních letech: „U většiny z nich jsou menší byty zastoupeny velmi významně a jsou i takové projekty, kde větší byt než 2kk nenaleznete vůbec.“
Na druhé straně jsou pak samozřejmě i zájemci, kteří se za pronajatou nemovitost nebojí utratit desítky tisíc měsíčně. „Naše kancelář se zaměřuje na pronájem těch nejzajímavějších nemovitostí, u kterých se měsíční nájemné v průměru pohybuje kolem 50 tisíc za měsíc. U těch nejatraktivnějších se může pohybovat kolem 100 tisíc za měsíc, ale nabízíme i dostupnější nemovitosti s cenovkou kolem 20 tisíc,“ vysvětluje ředitel realitky Lexxus.
S rostoucím zájmem o nájemní bydlení však paradoxně klesá počet těch, kteří preferují dlouhodobý nájem. Mnohem častější jsou smlouvy uzavřené na jeden či dva roky. Nájmy na delší dobu jsou podle Višňovského spíše výjimkou: „Na straně nájemce to může být potřeba jisté svobody, na straně majitele pak mohou hrát roli důvodné obavy – i nájemník nedodržující základní parametry nájemní smlouvy má v našem právním prostředí vůči majiteli nemovitosti velmi silné postavení.“
Negativním zkušenostem lze přitom do jisté míry předejít. Základem je vyvážená nájemní smlouva a přesná definice služeb, které s provozem nemovitosti souvisí. „Neméně důležité je komplexní předání nemovitosti, které zachycuje její aktuální technický stav, inventář a samozřejmě stavy na měřidlech jednotlivých médií,“ uzavírá Višňovský s tím, že díky pokročilým technologiím je možné většinu věcí zdokumentovat skutečně velmi detailně.