Prosincové ceny pohladily
Prosincovým meziročním růstem spotřebitelských cen o 4,1 procenta zopakovala loňská inflace prakticky předloňský výsledek (3,9 procenta). V létě ještě vývoj leckomu, včetně týdeníku EURO, připadal dost něšťastný a znervózněla i národní banka. Druhá polovina roku však ukázala, že obávané poptávkové inflační impulsy se zatím nedostavují. ČNB tak na čtvrtý pokus splnila inflační cíl: čistá inflace činila v prosinci meziročně 2,4 procenta, zatímco cílový koridor byl po revizi nastaven na dvě až čtyři procenta. Do předpokládaného rozmezí směřuje inflace i ve dvanácti až osmnáctiměsíčním horizontu.
Příznivý vývoj poslední doby (období od srpna do prosince 2001 bylo ve znamení deflace) mobilizuje očekávání dalšího snížení úrokových sazeb, snad na zasedání bankovní rady ČNB 31. ledna. Ovšem názor vedení centrální banky, jak ukazují alespoň zápisy o jeho jednáních, není jednoznačný. Dvacátého prosince převážil názor nechat sazby beze změny v poměru: 4:3.
Pokud jde o samotný prosinec 2001, za zaznamenání stojí růst cen potravin o 1,3 procenta, který se objevil po pětiměsíčním poklesu. Experti to však označují za důsledek sezonních vlivů, nikoliv za signál změny trendu. Druhý rozhodující prosincový inflační faktor – pokles cen pohonných hmot, díky němuž se ceny dopravy meziměsíčně snížily o 1,8 procenta – pravděpodobně v nadcházejícím období pomine.
Současně se zprávou o inflaci za prosinec 2001 zveřejnil Český statistický úřad i rozbor vlivu jednotlivých složek spotřebního koše na konečný výsledek. Vyplývá z něho, že rozhodujícím dílem k loňské průměrné inflaci 4,7 procenta (předloni to bylo 3,9 procenta), přispělo bydlení – 2,4 procentního bodu. Vliv růstu cen potravin představuje jeden bod a rekreace a kultury půl bodu. Tyto tři skupiny „zařídily“ téměř čtyři procentní body z loňské míry inflace. Rychleji než průměrným tempem zdražovala ještě pošta a telekomunikace. Tyto služby však vzhledem ke své nízké váze ve spotřebním koši přispěly k celkovému výsledku je jednou desetinou procentního bodu. Také vliv ostatních složek byl v rozmezí 0,1 až 0,3 bodu nebo nulový. Opačným směrem působily ceny pohonných hmot a oděvů a obuvi, které meziročně klesly.