Každý dospělý člověk se jednou za čas rád napije nějakého dobrého piva, vína či tvrdšího alkoholu. Pokud vás ale tohle obyčejné pití již nebaví nebo byste chtěli prostě vyzkoušet něco netradičního, možná vás bude zajímat nový projekt britských a ukrajinských vědců. Ti totiž přišli se speciální vodkou, kterou tvoří ingredience z uzavřené černobylské zóny. A světe div se, prý je zcela bezpečná.
Příznačně pojmenovaná vodka Atomik je vyrobená z obilí a vody, které pochází přímo z uzavřené zóny. Za její vznik je zodpovědný tým vědců z univerzity v britském Portsmouthu v čele s profesorem Jimem Smithem. Prodejem speciálního destilátu údajně chtějí pomoci ekonomickému zotavení oblasti, kterou na dlouhá léta poznamenal výbuch místní jaderné elektrárny, k němuž došlo v roce 1986.
Výroba netradiční vodky byla součástí tříletého projektu, který zkoumal přenos radioaktivity na plodiny pěstované v Černobylu. Vědci se soustředili především na proces obnovy místní půdy zasažené jadernou katastrofou a zároveň se snažili zjistit, zda by bylo bezpečné ji opět začít využívat a zajistit tak zemi nějaký profit.
Je černobylská vodka radioaktivní?
Ačkoliv vědci objevili stopy radioaktivity ve vodě i obilí, které bylo na výrobu vodky použito, destilace údajně snížila toto znečištění na nedetekovatelnou úroveň. Podle nich je tedy tento alkoholický nápoj zcela bezpečný.
„Co se radioaktivity týče, černobylská vodka není o nic nebezpečnější než ostatní vodky, které si můžete koupit v běžném obchodě,“ řekl profesor Smith pro BBC. Jeho slova následně potvrdili také odborníci z univerzity v Southamptonu, kteří ve vzorcích žádnou stopu radioaktivity nezaznamenali.
Vědci prozatím vytvořili pouze jedinou láhev Atomiku, která následně putovala do londýnského baru jménem Swift. Tam vodku ochutnal také barman Sam Armey, podle kterého má výrazné žitné tóny, hodí se třeba pro přípravu martini, ale dala by se smíchat také se šampaňským.
Vodka jako ekonomická pomoc
Životní podmínky zůstávají pro obyvatele postižené oblasti stále velice těžké. Za hlavní problém však profesor Smith nepovažuje radiaci, nýbrž nedostatek kvalitních potravin, lékařské péče a pracovních příležitostí.
„V uzavřené zóně samozřejmě jsou místa, kde je radiace velice vysoká, většina z nich je však méně kontaminovaná než jiné části světa s poměrně velkým přirozeným radioaktivním pozadím,“ konstatoval Smith, kterého ekonomická krize na Ukrajině šokovala.
Atomik představuje vůbec první konzumní produkt, který pochází ze zamořené oblasti kolem opuštěné jaderné elektrárny. Smith a jeho kolegové by rádi začali s hromadnou výrobou a během letošního roku plánují vytvořit dalších 500 lahví. Ty poté chtějí prodávat turistům, kteří se vydají opuštěnou zónu prozkoumat.
Vědci zároveň doufají, že výdělek z prodeje tohoto speciálního destilátu, podpoří ekonomický růst postižené oblasti. „Myslím, že je to ta nejdůležitější láhev alkoholu na světě, protože by mohla napomoci ekonomickému zotavení komunit, které žijí v opuštěných oblastech nebo kolem nich,“ dodal Smith.
Děsivá tragédie v minulosti donutila autority, aby postiženou oblast evakuovaly, a jaderná elektrárna, nedaleké město Pripjať i celé okolí tak zůstaly po více než dvě desetiletí veřejnosti zcela uzavřené. Když roku 2011 na místo vkročili první návštěvníci, jednalo se převážně o nadšené dobrodruhy. Díky populárnímu seriálu Černobyl se však zájem veřejnosti o návštěvu uzavřené oblasti rapidně zvýšil.
Čtěte také: