Menu Zavřít

Vojenská policie odložila prověřování nákupu mobilních radarů, trestný čin spáchán nebyl

9. 7. 2019
Autor: Elta

U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie proto případ odložila. České televizi to sdělil státní zástupce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na Vojenskou policii se loni obrátila tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Nový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zakázku koncem roku zrušil, radary chce nakoupit mezivládní dohodou z Izraele.

Klátik ČT sdělil, že ohledně zakázky na MADR vydala Vojenská policie v polovině června rozhodnutí, kterým podezření odložila. „A to z důvodu, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a není věc na místě vyřídit jinak,“ uvedl Klátik.

Šlechtová loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelými zakázkami byl právě i nákup radiolokátorů. „Pokud pečlivá a kvalitní práce Vojenské policie neprokázala trestný čin, odložení trestního oznámení podaného útvarem inspekce ministra obrany na jaře 2018 je na místě,“ sdělila dnes Šlechtová. Dodala, že podklady inspekce, které tehdy obdržela, byly v bezpečnostním režimu, nemůže je proto více komentovat.

Věříte, že Česko někdy dokončí nákup radarů MADR?

Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Smlouvu chtěl mít uzavřenu v létě. „Přišel moment, kdy jsme splnili všechny vnitrolegislativní kontrolní kroky, takže jsme oficiálně oslovili izraelskou stranu, aby nám podali nabídku. Vyjednáváme s nimi, za jakých podmínek bude zachováno, co bylo domluveno v předešlém akvizičním procesu,“ řekl dnes náměstek pověřený řízením sekce pro vyzbrojování ministerstva obrany Filip Říha k postupu v tendru. Nabídka z Izraele by měla přijít v nejbližší době. Zároveň ministerstvo jedná se znalcem, který by měl nabídku posoudit.


Čtěte komentář k tématu:

Deadline se blíží, kolem radarů je ale ticho


Říha poznamenal, že úřad dbá především na to, aby v procesu zadávání zakázky neudělal kvůli spěchu zbytečnou chybu. „Děláme vše pro to, aby to v létě bylo. Jestli se to prodlouží o dva tři týdny už neberu jako nic, co by bylo nějakým způsobem fatální,“ řekl Říha k podpisu smlouvy.

Podobně se vyjádřil i Metnar. „Na rychlost a efektivitu tlačíme, ale pro mě je samozřejmě s ohledem na ty historické konsekvence důležitější kvalita toho procesu,“ poznamenal. „Jsou to složité administrativní procesy a myslím si, že je potřeba být v tomto dostatečně obezřetný a tomu přizpůsobit i rychlost toho procesu,“ dodal.

FIN25

Nákup radarů bude stát kolem 3,5 miliardy korun. Přes izraelskou vládu je české armádě dodá izraelský státní podnik Elta Systems. Jejich pořízení má několikaleté zpoždění. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti.

Přečtěte si také:

V českých stopách: i Slovensko chce koupit 3D radary z Izraele

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

  • Našli jste v článku chybu?