Někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson vzešel jako jasný vítěz prvního kola hledání nástupce premiérky Theresy Mayové, podpořilo ho 114 konzervativních poslanců. Ti zároveň vyřadili tři z deseti kandidátů, kteří se ucházejí o post lídra strany, a tím i křeslo premiéra. Příští týden bude hlasování pokračovat druhým kolem a další kola budou následovat, dokud nezůstane dvojice uchazečů, ze kterých pak vítěze vybere stranická základna.
„Děkuji vám, přátelé a kolegové,“ napsal na twitteru Johnson. „Jsem potěšen, že jsem v prvním hlasování vyhrál, ale před námi je ještě dlouhá cesta,“ dodal.
Konzervativní poslanci dnes v hledání lídra strany, a tím i premiéra, vyřadili kandidáty, které podpořilo méně než 16 zákonodárců. Sítem tak neprošli poslanec Mark Harper (10 hlasů), někdejší ministryně práce Esther McVeyová (devět hlasů) a Andrea Leadsomová (11 hlasů), která v dolní komoře parlamentu řídila vládní agendu.
Z 313 hlasujících konzervativních poslanců největší podporu získal Johnson, což se očekávalo. Komentátoři uváděli, že Johnson usiloval o to, aby dosáhl trojciferné podpory, což se mu podařilo. Nejblíže se k Johnsonovi se 43 hlasy dostal ministr zahraničí Jeremy Hunt, následovaný ministrem životního prostředí Michaelem Govem (37 hlasů) a bývalým ministrem pro brexit Dominicem Raabem (27 hlasů).
Byl by Boris Johnson lepším premiérem než Theresa Mayová?
Na pátém místě s 23 hlasy skončil ministr vnitra Sajid Javid, kterého někteří označovali za možné překvapení volby. Jeho dnešní výsledek tomu ale nenasvědčuje.
Do dalšího kola postupují ještě ministr zdravotnictví Matt Hancock (20 hlasů) a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart (19 hlasů).
Příští hlasování se uskuteční za týden v úterý, hranice pro postup bude činit nejméně 32 hlasů konzervativních poslanců. Další kola jsou stanovena na středu a čtvrtek. Další kola budou následovat, dokud nezbudou dva uchazeči. Z nich pak vybere členská základna nového lídra strany, který se zároveň ujme premiérského křesla. Nový vůdce strany bude znám v týdnu od 22. července.
Kde by tvrdý brexit bolel nejvíc?
Čtěte také: