S e n á t n í v o l b y
Ze senátních voleb víc než co jiného zůstane pachuť neomalených vystoupení lídrů dvou nejsilnějších politických stran - Miloše Zemana a Václava Klause.
Reakce šéfa sociální demokracie, který neunesl totální prohru ČSSD, a neúspěšné kandidáty do Senátu ocejchoval jako debily a zbabělce, bezpochyby zapomenuta nebude - málokterý polistopadový politik má tak nevybíravý slovník jako Zeman. Ani silácké výroky však nezastřou podstatu krachu momentální sociálnědemokratické politiky. Odchod čelných členů strany do vlády a jejich následné půtky na veřejnosti i v partajním zákulisí oslabily ČSSD natolik, že chabý pokus o předvolební senátní tažení skončil, ledva začal. Výsledek? Sociální demokracie vyklidila pole čtyřkoalici, na její vrub jde i úspěch dvou komunistických senátorů. ČSSD tři senátorská křesla ztratila, tři obhájila, takže žádná velká tragédie. Jenomže když se připočítá stabilně klesající obliba vlády, nutnost hledat v Parlamentu spojence i mimo smluvně vázanou ODS, mohou si sociální demokraté necelých pět měsíců po parlamentních volbách pomalu říkat: Všechna sláva, polní tráva. Zvlášť varující přitom je, že senátorky prohráli v Ostravě, která v parlamentních volbách dala Miloši Zemanovi čtyřicet procent hlasů. Defenziva, do níž se vlastní pílí ČSSD dostala, vynesla na politické výsluní znovu menší politické formace, jejichž vliv se Zeman s Klausem snaží co nejvíce eliminovat. Vyplatilo se hlavně spojenectví Unie svobody a KDU-ČSL - lidovci se díky unionistům dostali do velkých měst, naopak unionisté na venkov, kde by sami šanci neměli.
I když jen dílčí úspěch dnes již zřejmě tradičních nepřátel ovšem do běla rozpálil hlavně předsedu ODS. Jeho poučování televizních moderátorů, jakým způsobem mají o volbách referovat a zvláště pak zdůraznit, kdo že to zvítězil, bylo skutečně poučné. Klaus ovšem spokojený opravdu být nemůže. Zisk devíti senátorů totiž těžko vyváží prohru favorita Jana Koukala, za něhož předseda ODS před volbami položil ruku do ohně. Je to skoro totéž, jako kdyby popularitu ztratil sám Klaus, ke všemu neštěstí ještě v Praze, která je léta téměř jeho fanklubem. Horní komora Parlamentu tedy nyní bude v podstatě pravicová. Pro voliče, kteří letos již podruhé preferovali pravici, se ovšem zase nic nezmění. Vyšší bere, a tak dál platí opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS, která oběma stranám zaručuje slabou většinu, změna Ústavy je možná. Volby dopadly tak, jak dopadly.