Menu Zavřít

Volby skončily patem, hrozí ústavní krize, píšou slovenská média

6. 3. 2016
Autor: ČTK

Sobotní parlamentní volby na Slovensku skončily patem, zemi hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb, napsala slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých by se do sněmovny dostalo až osm stran a hnutí včetně krajní pravice.

„Překvapivý výsledek voleb a velký počet stran, které se dostaly do parlamentu, včetně extremistů a antisystémových stran, výrazně komplikuje možnosti sestavení stabilní vládní koalice,“ napsal na svém webu list Sme.

Za jednu z možností označil deník to, že se politické strany s ústavní většinou dohodnou pro nadcházející předsednictví Slovenska v EU na sestavení úřednické vlády. „V podobné situaci se ocitlo i Česko, jehož vláda padla právě během probíhajícího předsednictví,“ připomněl deník.

Volby podle dílčích výsledků vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, ztratili ovšem stávající parlamentní většinu. K opětovnému sestavení vlády by Směr-SD potřeboval nejméně dva koaliční partnery, což vzhledem k očekávanému rozložení sil v nové sněmovně a k odmítavým postojům některých stran ke spolupráci se Směrem-SD nemusí být jednoduché. Většinu ve sněmovně ale nemají ani nynější opoziční strany pravého středu.


Více o výsledcích slovenských voleb: Fico přišel o většinu, překvapením je úspěch Kotleby


„Východiskem z patové situace může být případná úřednická vláda, která se stále častěji začíná skloňovat zejména ve vztahu k blížícímu se předsednictví Slovenska v EU,“ napsal portál Aktuality.sk.

Podle portálu listu Pravda ve volbách ve skutečnosti nikdo nevyhrál, ale všichni prohráli. „Hovořit po těchto parlamentních volbách o vítězích je holý nesmysl. Možná se nakonec z té nepřehledné skrumáže někomu podaří sestavit vládu,“ uvedl.

Média připomněla, že do sněmovny se dostane i extremistická neparlamentní Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, jejímž lídrem je pravicový radikál a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

„Výsledek voleb neznamená, že od večera do rána je Slovensko rasistické a extremistické. Volby ovšem ukázaly, že pro velkou část země nejsou xenofobní řeči, nesnášenlivost a agresivita vůči všemu jinému nepřekonatelným tabu,“ napsal na svém webu list Denník N. Za nejdůležitější úkol pro strany označil nutnost sestavit vládu bez účasti extremistů.

Tisk v Německu a Rakousku: Ficova výhra má pachuť porážky
Slovenský premiér Robert Fico, který dosud vedl jednobarevnou vládu, v sobotních parlamentních volbách vyhrál, jeho vítězství má ale pachuť katastrofální porážky. Dnes to na webu napsal rakouský deník Oberösterreichische Nachrichten (OÖN), se kterým se v tomto názoru shodují další rakouská a německá média. Německá stanice ARD uvedla, že do slovenského parlamentu se podle všeho dostalo osm stran a že tamní situace se stává nepřehlednou. Britská stanice BBC pak upozornila hlavně na vzestup extrémní pravice.

Fico podle ARD utrpěl těžkou porážku a televize v této souvislosti připomněla premiérovu první reakci na výsledky, kdy hovořil o velké směsici stran. Německý deník Die Welt napsal, že Fico sice vyhrál, ale musí se vyrovnat se značnými ztrátami. Na Slovensku tak bude vznik nové vlády velmi obtížný.

Německý list Der Tagesspiegel poznamenal, že vytvoření stabilní vládní koalice se zdá nemožné. Stejný názor zastává rovněž OÖN, která připomíná, že Bratislavu tlačí čas, neboť v červenci přebírá předsednictví Evropské unie.

Premiér se podle Die Welt v předvolební kampani příliš zaměřil na téma uprchlické krize v Evropě, čímž pustil ze zřetele vnitropolitické záležitosti.

Z výsledků voleb je jasně patrný výrazný obrat doprava, do parlamentu se navíc dostali extremisté v podobě Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko, poznamenal OÖN. Deník připomíná, že tato strana označuje Severoatlantickou alianci za zločinecké uskupení, slibuje skoncovat s parazity v romských osadách a uprchlíky častuje rasistickými urážkami.

Na výrazný vzestup strany Mariana Kotleby upozornila také BBC, podle které je vzestup ultranacionalistické strany Lidová strana Naše Slovensko šokem. Zdůrazňuje, že Kotleba je skutečným neonacistou, který se ještě nedávno oblékal do uniformy ve vzoru Hlinkovy gardy, milice z doby nacistického Slovenského státu. Kotlebova strana zřejmě přilákala mladé voliče, kteří přišli k volbám poprvé, vyvoláváním obav z migrační krize, píše BBC. „Je to okamžik velké hanby pro Slovensko,“ poznamenal britsko-kanadský novinář Tom Nicholson, který žije na Slovensku 23 let. Upozornil, že Kotlebova strana není jako francouzská Národní fronta, která je chybně označována za neonacistickou, ale je to krajně pravicová strana. „Toto jsou nacisté,“ řekl Nicholson BBC.

Volebního úspěchu pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje, si přitom všímají média v Rakousku i Německu. Podle rakouského deníku Kleine Zeitung se Kotleba postaral o volební šok.

Čtěte také:

FIN25

Řecko: Ficovy výroky k migrační krizi jsou provokace

Fico v kampani přecenil téma migrace, preference Směru oslabují

  • Našli jste v článku chybu?