Menu Zavřít

Vracení odstupného při návratu do práce

31. 3. 2008
Autor: Euro.cz

Firma, ve které pracuji, nemá teď zakázky a asi bude propouštět.

Už to tak dělali vloni, ale potom zase zpátky nabírali. Ti propuštění ale museli vrátit odstupné. Má na to firma právo?

Ladislav M.

Kladno

Povinnost vracet odstupné je omezena pouze na případy, kdy zaměstnanec znovu vstoupí u téhož zaměstnavatele do pracovního poměru nebo uzavře dohodu o pracovní činnosti. Tuto změnu přinesla technická novela zákoníku práce s účinností od 1. ledna 2008. Cílem je netrestat (bývalé) zaměstnance, kteří sice kvůli předávání agendy a zachování kontinuity ještě pracují, ale jen v minimálním rozsahu, za minimální odměnu a pouze na základě dohody o provedení práce (na tu se povinnost vracet odstupné tedy nevztahuje).

Vracení odstupného se samozřejmě týká jen případů, kdy zaměstnanec znovu nastoupí do stejné firmy před uplynutím doby, na niž se – zjednodušeně řečeno – odstupné vztahuje. Odstupné je zde chápáno jako násobek průměrných výdělků. Takže jestliže zaměstnanec dostane odstupné ve výši pětinásobku svého měsíčního výdělku, počítá se pro účely případného vracení pětiměsíční lhůta.

bitcoin_skoleni

Příklad: Zaměstnanec skončil pracovní poměr k 31. lednu 2008 a dostal jako odstupné pětinásobek svého průměrného měsíčního výdělku. Pokud zaměstnanec znovu vstoupí u téhož zaměstnavatele do pracovního poměru nebo uzavře dohodu o pracovní činnosti po pětiměsíční lhůtě, tedy po 31. červnu 2008, nebude muset už nic vracet. Naopak kdyby se vrátil třeba od 1. května, zbývaly by mu z této lhůty ještě dva měsíce, za něž by musel vrátit poměrnou část odstupného (dvě pětiny).

Zdeněk Bauer právník

  • Našli jste v článku chybu?