Menu Zavřít

Vražedná kombinace

4. 9. 2003
Autor: Euro.cz

Alena Vitásková se cítila být diskriminovaná jako žena

Téměř dva roky poté, co byla Alena Vitásková zvolena generální ředitelkou Transgasu, musela ze všech funkcí odejít. Zatímco její zvolení do čela největší plynárenské společnosti v Česku v červenci roku 2001 bylo očekávané, o jejím náhlém odchodu se to říci nedá. Překvapivý a v mnohém šokující byl nejen pro české a německé podnikatelské a finanční kruhy, ale – jak Vitásková říká v rozhovoru pro týdeník EURO – i pro ni samotnou. „Proč byla odvolaná,“ ptají se manažeři jeden druhého již několik týdnů, protože z tiskového prohlášení Transgasu se odpověď vyčíst nedá. Ani mezi řádkami.
Vitásková připravila Transgas na privatizaci a vydělala pro německého akcionáře RWE Gas velice slušné zisky. V roce 2000 měl Transgas zisk po zdanění 1,4 miliardy, o rok později již 3,5 miliardy, a loni dokonce 7,3 miliardy korun. Týdeník EURO má informace, že letošní rok by neměl být horší než loňský, zisk před zdaněním by se tedy měl pohybovat kolem deseti miliard. V roce 2001 Transgas dokonce prodal rekordní množství plynu, téměř deset miliard kubíků. Přesto generální ředitelka musela balit. Odešla s noblesou: nevzala ani zlatý padák, který ji byl nabídnut v případě, že odstoupí na vlastní žádost.

EURO: Jak probíhalo odvolání? VITÁSKOVÁ: Rychle. Dne 16. července letošního roku jsem byla zcela neočekávaně požádána předsedou dozorčí rady Transgasu a předsedou představenstva podniku RWE Gas Manfredem Schollem, abych na vlastní žádost odstoupila ze všech funkcí (místopředsedkyně představenstva a generální ředitelky – pozn. red.) V úvodu jednání mi bylo sděleno uznání společnosti RWE Gas za práci, kterou jsem pro ni odvedla.

EURO: Dozvěděla jste se důvody, které akcionáře vedly k tomuto rozhodnutí? VITÁSKOVÁ: Pan Scholle mi sdělil důvody nespokojenosti. Za prvé si na mne údajně zaměstnanci Transgasu stěžují a nemám jejich podporu. Za druhé prý nemám ani podporu členů představenstva Transgasu. Akcionář se mnou nechce dále spolupracovat, protože mám jiný názor než RWE.

EURO: Co ale konkrétně vadilo akcionářům, představenstvu a zaměstnancům? V čem jste měla jiné názory než akcionář? Dověděla jste se to? VITÁSKOVÁ: Nebylo mi řečeno nic konkrétního.

EURO: Dostala jste od nadřízených nějaké výtky i předtím? Jakési varování typu: ještě jednou a konec? VITÁSKOVÁ: Ne, nikdy. Byla to první výtka za rok spolupráce. Do této doby jsem slyšela věty jako: „Jsme rádi, že vás zde máme.“

EURO: Přijala jste návrh? VITÁSKOVÁ: Odmítla jsem odstoupit na vlastní žádost ze všech funkcí, přestože jsem byla důrazně upozorněna, že bude následovat mé odvolání a že jako odvolaná manažerka z tak vysoké pozice jakou mám, již nikdy nenajdu práci. Ale neodstoupila jsem ani přes toto zastrašování. Další vývoj vypadal tak, jak již média informovala. Akcionářem jsem byla odvolána z představenstva a členové představenstva mě pravděpodobně jednohlasně odvolali z funkce generální ředitelky. Prostě běžný postup.

EURO: Ale nadále jste zůstala zaměstnankyní firmy, že? VITÁSKOVÁ: Ano, ale vstup do sídla Transgasu v Praze mi byl povolen pouze s doprovodem. Tohoto úkolu se neujala ostraha, ale personální ředitel Otto Gold.(Vitásková Golda vzala do Transgasu ze Severomoravské plynárenské, kde byl jejím podřízeným na pozici personálního ředitele – pozn. red.) EURO: Dostala jste nabídku na práci v rámci Transgasu? VITÁSKOVÁ: Nedostala. Místo toho mi byla nabídnuta dohoda o ukončení pracovního poměru.

EURO: Jak jste se s takovou nezvyklou situací vypořádala? VITÁSKOVÁ: V posledním roce jsem se cítila jako žena ve vysoké manažerské funkci silně diskriminována. Neměla jsem proto zájem se nechat dále ponižovat a snižovat lidskou důstojnost. Proto jsem se rozhodla nabízenou dohodu přijmout a ukončit pracovní poměr v Transgasu, a to k 23. červenci letošního roku. Téměř po třiceti letech práce v českém plynárenství.

EURO: Co si o odvolání myslíte? VITÁSKOVÁ: Uplynulé události a důvody mého odchodu považuji za výsledek interpersonálního boje ve firmě, v níž jsou osobní zájmy jedinců postaveny nad zájmy společnosti. Mým cílem bylo rozvíjet podnik a zvyšovat jeho hodnotu, uspokojovat akcionáře, zákazníky, zaměstnance a ostatní účastníky procesu. Poslední rok byl pro mne poučný. Skutečnost, že odcházím, mě ani osobně ani profesně nemrzí. Nakonec jsem ráda, že tomu tak je. Nyní mám možnost začít něco nového, co má smysl a jasný cíl.

bitcoin_skoleni

EURO: Odešla jste bez komentáře. Proč jste to udělala? VITÁSKOVÁ: Ukončit cokoliv s noblesou není výsledek manažerského kurzu. To, že si žena a ještě Češka, což je přímo vražedná kombinace, dovolila mít kvalifikovaný názor a ještě měla odvahu ho sdělovat, je asi opravdu „trestuhodný“ postoj. Takže jsem byla potrestána. Bohužel, nedokážu se změnit natolik, abych uspokojila některá očekávání v tomto směru. Rozhodla jsem se, že cvičeného šimpanze, který na pokyn hlasuje a za odměnu dostane banán, prostě dělat nebudu.
S RWE jsme se ale v zásadě rozešli přátelsky. Přeji svému nástupci panu Homannovi, aby Transgas pod jeho vedením dosahoval dobré výsledky a aby byl úspěšný.

EURO: Co nyní budete dělat? VITÁSKOVÁ: Určitě budu pracovat tam, kde práce má smysl. Nové možnosti, které v rámci liberalizace trhu s plynem vzniknou, jsou bezvadnou příležitostí pro seberealizaci. Velmi se na ně těším.
Pochopitelně budu pokračovat i v aktivitách, které jsou potřebné pro naše blízké, kteří potřebují pomoc. Ať již přímo nebo prostřednictvím nadací a charity.

  • Našli jste v článku chybu?