Rezistentní kmeny bakterií se dostávají za hranice nemocnic
Drew Gooden je sportovec a za normálních okolností statný a silný muž. Útočník basketbalového týmu Orlando Magic přesto vylekal své fanoušky, když v březnu vynechal tři zápasy kvůli infekčnímu zánětu nohy. I když infekce napadla „jen“ váčky - folikuly, ze kterých vyrůstají chlupy, zdaleka nešlo o běžný či banální zánět.
Gooden si zpočátku myslel, že ho kousl pavouk, ale ve skutečnosti ho napadla zákeřná bakterie - stafylokokus. Dvaasedmdesát hodin mu lékaři podávali nitrožilní infúzí antibiotika a prováděli opakovanou drenáž nohy. “Všichni si z toho dělali legraci, jako by o nic nešlo,” svěřil se Gooden reportérům. “Ale byla to vážná záležitost.”
Nepřeháněl. Nedávné zprávy o boji s nebezpečným bacilem naznačují, že z toho Gooden vyváznul lehce. Staphylococcus aureus, což je latinský název bakterie, žije na kůži nebo v nosní dutině třetiny populace. Obvykle nebývá smrtelně nebezpečný, ale může se bleskově rozmnožit a způsobit bolestivé infekce. Nemocnice posledních třicet let bojují s jeho mutovanou verzí, zvanou meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA), která je odolná vůči antibiotikům penicilinového typu a obzvláště nebezpečná. Tento rezistentní kmen se nyní objevuje mezi běžným obyvatelstvem. Může mít smrtící účinek, jestliže pronikne do krevního oběhu, srdce nebo plic, a zabíjí přibližně pětadvacet až třiačtyřicet procent infikovaných osob.
Několik let bylo nejlepší obranou proti MRSA silné antibiotikum zvané vankomycin. Ale i tato zbraň selhává v boji s novými stafylokokovými kmeny. Někteří odborníci na infekční choroby předpovídají, že do roku 2010 bude čtyřicet procent stafylokokových infekcí rezistentních na vankomycin. Alternativ je prozatím málo. Firma Cubist Pharmaceuticals z massachusetského Lexingtonu získala vloni v září povolení k výrobě nového typu antibiotika zvaného Cubicin, které působí proti stafylokoku stejně dobře jako vankomycin. Odborníci se však domnívají, že je jen otázkou času, kdy se bacil naučí odolávat také Cubicinu.
Dvě malé biotechnologické firmy se snaží vyřešit problém tím, že posilují imunitní systém lidského těla. Firma Nabi Biopharmaceuticals z floridského města Boca Raton již testuje očkovací látku, a společnost Inhibitex se sídlem v Alpharettě ve státě Georgia vyvíjí umělý protein, takzvanou monoklonální protilátku.
Odborníci na mikroorganismy sledují jejich úsilí se zájmem, ale pochybují, že nové přípravky budou stoprocentně účinné. Hrozivá bakterie stafylokoku se stále šíří a vyvíjí. „Dnes je ještě těžké posoudit, zda přeroste v epidemii,“ říká doktor Robert C. Moellering Jr., primář bostonského léčebného centra Beth Israel Deaconess Medical Center, a dodává, “Jde však o velmi silný a invazivní patogen.”
POHYBLIVÝ CÍL
Moelleringovy obavy jsou opodstatněné. Nemocnice byly vždy živnou půdou pro infekce, ale s šířením MRSA jejich počet výrazně stoupá. Americké centrum pro potírání a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že na jednotkách intenzívní péče, kde jsou nejvíc nebezpečné, se mezi lety 1987 a 1997 výskyt rezistentních stafylokokových infekcí zdvojnásobil. Časopis British Medical Journal letos v unoru uvedl, že předloni na infekci rezistentním stafylokokem zemřelo osm set osob, zatímco v roce 1993 to bylo pouze 51. Také v Japonsku se počet případů zvýšil: v březnu na stafylokokové infekce zemřeli tři pacienti v jedné nemocnici.
Epidemiologové se však nejvíce obávají pronikání rezistentních stafylokoků z nemocnic do okolního světa. Odborníky na infekční choroby velmi znepokojila událost z roku 1999, kdy čtyři zdravé děti z Minnesoty a Severní Dakoty zemřely na infekci MRSA, přestože se nepohybovaly v okolí nemocnic. Lokální výskyty infekce v populaci nejsou v USA podchyceny v žádné národní databázi, ale řada stručných zpráv zmiňuje nemocné v kasárnách, atletických klubech a věznicích.
Není divu, že rezistentní kmeny v nemocnicích zdomácněly. Časté a paušální používání antibiotik poskytuje bakteriím dobrou příležitost vyvinout si proti lékům odolnost. Vědcům však není jasné, proč se tito mutanti šíří mimo zdi zdravotnických zařízení.
„Stafylokok disponuje jedinečnou přizpůsobivostí,“ poznamenává profesor lékařské výuky Franklin D. Lowy z Kolumbijské univerzity. Uvedený mikrob žije v nose hostitele, takže se snadno a skoro s každým návštěvníkem dostane do nemocnice nebo z ní zase ven. Stafylokok je také vysoce promiskuitní a dokáže rychle vyměňovat geny s jinými kmeny, a dokonce i druhy bakterií. Proto stále uniká před účinkem antibiotik, jež obvykle blokují ten či onen enzym potřebný k přežití bakterie. Jakmile rychle rostoucí kolonie stafylokoka narazí na nějaký lék, převezme geny z jiného typu mikrobů a začne používat další enzym.
Vakcína firmy Nabi se snaží tento problém odstranit aktivací lidského imunitního systému. Stafylokoky obvykle nevyvolávají imunitní reakci, protože svá těla maskují obalem z polysacharidů. V Nabi proto vytvořili vakcínu StaphVAX, v níž navázali molekuly cukrů získané z purifikovaného stafylokoka na netoxický nosný protein. Ten má za úkol, aby po injekci vakcíny vybudil imunitní systém ke tvorbě příslušných stafylokokových protilátek.
OMEZENÍ POUŽITÍ. Ve třetí fázi zkoušek se jednoho z klinických testů vakcíny zúčastnilo 1804 pacientů v konečném stádiu selhání ledvin, tedy nemocných, kteří se proti napadení stafylokokem mohou bránit jen minimálně. Podání StaphVAXu snížilo na čtyřicet týdnů výskyt infekce o 57 procent. Po deseti měsících vakcína ztratila účinnost, u méně nemocných pacientů však může působit i déle. Firma Nabi nyní zkoušky opakuje s dvojnásobným počtem pacientů a její generální ředitel Thomas H. McLain uvádí, že by mohla o schválení léku požádat už koncem příštího roku.
Také Inhibitex chce problém řešit přes imunitní systém. Jeho monoklonální protilátka Aurexis se váže na protein, přítomný na povrchu prakticky každého stafylokoka. Jakmile se k němu připojí, vybudí v obranném systému těla odezvu na daný typ bakterie. Zkoušky bezpečnosti přípravku firma úspěšně završila loni v září, a v současnosti hledá šedesát pacientů na druhou fázi testů.
Epidemiologové hodnotí oba přípravky velmi opatrně. Ani jeden z nich nelze použít plošně – vakcinace velké populace StaphVAXem by byla obtížná a drahá, zatímco Aurexis vyžaduje nitrožilní aplikaci. Zatím se tedy zdá, že mutanti mají v boji navrch.
Nové zbraně ve válce se stafylokokem
- Cubicin (Cubist Pharmaceuticals) - Nový typ antibiotika, který v buňce napadá jiný cíl než nejlepší současný lék proti rezistentnímu stafylokoku, vankomycin. Schváleno loni v září
- StaphVAX (Nabi Biopharmaceuticals) - Vakcína připravená z vnějšího obalu stafylokoka a proteinů, jež společně vybudí imunitní reakci. Bílé krvinky potom bakterie zlikvidují. Ve třetí fázi klinických zkoušek
- Aurexis (Inhibitex) - Monoklonální protilátka, která se váže na protein přítomný na povrchu prakticky každého stafylokoka. Protilátka alarmuje imunitní systém, aby se proti infekci bránil. Ve druhé fázi klinických zkoušek
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Zuzana Suchá a Martin Janda, www.LangPal.com