Menu Zavřít

Vše, co potřebujete vědět o volbách do Sněmovny 2017

7. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Volby do Poslanecké sněmovny České republiky proběhnou 20. a 21. října 2017. Volit své zástupce mohou svéprávní občané, kteří dosáhli zletilosti. O 200 poslaneckých mandátů se uchází 31 stran a hnutí. Letošní novinkou je finanční strop pro předvolební kampaň ve výši 90 milionů korun. Poslanecký mandát trvá čtyři roky.

Volební systém

Poslanci jsou voleni podle zásad poměrného volebního systému. Česko je pro účely voleb rozděleno do 14 volebních krajů (ty jsou shodné se samosprávnými celky). Mandáty si rozdělí politické subjekty, které překročí hranici pěti procent ze všech platných odevzdaných hlasů.

Kdy se volí?

Volby se konají v pátek 20. října a sobotu 21. října. V pátek začne hlasování ve 14 hodin a skončí ve 22 hodin. V sobotu budou volební místnosti otevřeny od osmi hodin do 14 hodin.

Jak se volí?

Volební lístky by měly každému občanovi dorazit poštou, nicméně ve volební místnosti jsou také k dispozici. Je nutné mít s sebou platný doklad totožnosti. Ve volební místnosti se po kontrole dokladů a oprávněnosti volit lidé odejdou za plentu, kde vloží hlasovací lístek se jménem a číslem vybrané strany. Kromě toho může volič využít preferenčních hlasů. „Zakroužkováním“ lze označit až čtyři kandidáty. Ti se tak mohou posunout na kandidátce, což zvyšuje jejich šance na získání mandátu.

Rekordní volby
Z nejvyššího počtu kandidujících subjektů budou vybírat voliči v Praze. V hlavním městě je zaregistrováno 29 politických stran a hnutí. 21 subjektů, což je nejnižší počet, kandiduje v Karlovarském kraji. V ostatních krajích bude na výběr 24 až 26 kandidujících subjektů. 21 stran a hnutí podalo kandidátní listinu ve všech 14 volebních krajích, 4 jen v jednom z krajů. V celé republice tak bylo u krajských úřadů zaregistrováno celkem 347 kandidátních listin.

„V současnosti se o mandát ve volbách do Sněmovny uchází 7 539 kandidátů. To je zhruba o 1,5 tisíce více než v roce 2013, kdy se konaly mimořádné sněmovní volby, a o 2,5 tisíce více než v roce 2010, kdy se konaly poslední řádné sněmovní volby. Seznamy kandidátů jsou zveřejněny na našem serveru www.volby.cz, kde jsou k dispozici také statistické přehledy o počtech kandidujících podle krajů, věku, pohlaví nebo politické příslušnosti,“ říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Průměrný věk kandidátů je 46,4 let. Nejstarším kandidátem je 94letá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb 21letých kandidátů je 58. Z celkového počtu kandidátů představují ženy 28,6 %. Zastoupení žen mezi kandidáty se oproti předchozím volbám mírně zvýšilo.

Téměř 35 % kandidátů je bez politické příslušnosti. Tento podíl se v posledních třech sněmovních volbách výrazně nemění. Nejvyšší podíl kandidátů bez politické příslušnosti je v Královéhradeckém kraji, naopak nejmenší v kraji Karlovarském.

Více o sněmovních volbách čtěte v sekci Volby 2017


Kde se volí?

Volební místnost je voličům přiřazena podle adresy trvalého bydliště. Držitelé volebního průkazu mohou volit v kterémkoliv okrsku. Češi v zahraničí mohou volit na ambasádách. Losem bylo určeno, že letos budou vybírat z kandidátky Středočeského kraje.

V případě vážných zdravotních a jiných důvodů volební komise dochází přímo za občany. Volit tak mohou například senioři, dlouhodobě nemocní nebo vězni.

Voličský průkaz

Každý volič může požádat o voličský průkaz, se kterým může volit v libovolném okrsku. O vydání průkazu je možné požádat osobně, dopisem nebo elektronicky. Písemná žádost musí na obecní úřad dorazit nejpozději 13. října, v případě osobní žádosti je krajním termínem 18. říjen.

Výsledky voleb

Hlasy se začnou sčítat 21. října po uzavření volebních místností. Obvykle je po dvanácti hodinách přepočítána většina hlasů.

MM25_AI

Seznam stran a hnutí podle vylosovaných čísel
Číslo Název volební strany Zkratka strany
1 Občanská demokratická strana ODS
2 Řád národa - Vlastenecká unie ŘN - VU
3 Cesta odpovědné společnosti Cesta
4 Česká strana sociálně demokratická ČSSD
5 Volte Pravý Blok www. cibulka.net* Volte Pravý Blok www. cibulka.net
6 Radostné Česko
7 Starostové a nezávislí STAN
8 Komunistická strana Čech a Moravy KSČM
9 Strana zelených Zelení
10 Rozumní - stop migraci a diktátu EU - peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým… Rozumní
11 Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí SPDV
12 Strana svobodných občanů Svobodní
13 Blok proti islamizaci - Obrana domova BPI
14 Občanská demokratická aliance ODA
15 Česká pirátská strana Piráti
16 Občané 2011 - Spravedlnost pro lidi Občané 2011
17 Unie Hrdosti, Aktivity, Vlastenectví, Empatie a Lidskosti 2017 Unie H.A.V.E.L.17
18 Česká národní fronta ČNF
19 Referendum o Evropské unii Referendum o EU
20 TOP 09 TOP 09
21 ANO 2011 ANO
22 Dobrá volba 2016 DV 2016
23 Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka SPR-RSČ Miroslava Sládka
24 Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová KDU-ČSL
25 Česká strana národně sociální ČSNS
26 Realisté Realisté
27 Sportovci Sportovci
28 Dělnická strana sociální spravedlnosti DSSS
29 Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) SPD
30 Strana Práv Občanů SPO
31 Národ Sobě NáS

* Celý název strany naleznete ZDE

Zdroj: Státní volební komise a Ministerstvo vnitra ČR


  • Našli jste v článku chybu?