LONDÝN (Reuters) – Provozovatel stockholmské burzy, společnost OM Gruppen, oznámil, že dosáhl pokroku v jednání s akcionáři London Stock Exchange (LSE). Švédové, jejichž úmysl dobýt starobylou burzu nad Temží (EURO 36/2000) zhatil plánovanou fúzi Londýna a Frankfurtu, prodloužili platnost nepřátelské nabídky ve výši necelých 800 milionů liber do 23. října. „Naše nabídka je považována za jedinou možnost, jak přebudovat LSE, její technologii, management a úroveň služeb, prohlásil výkonný ředitel OM Gruppen Per Larsson a vyzval podílníky londýnské burzy, aby na mimořádné valné hromadě 19. října zrušili omezení 4,9 procenta akcií, které může držet jeden akcionář.
Zdroje blízké OM Gruppen označují výsledek valné hromady za klíčový. O svolání akcionářů, rovněž v mimořádném termínu, uvažuje švédský burzovní operátor až po vypršení nabídkové lhůty. Držitelé podílů LSE mají podle britských regulí čas na hlasování o nepřátelském návrhu do 10. listopadu.
London Stock Exchange, která vzdala britsko–německou alianci iX dva dny před rozhodujícím hlasováním akcionářů obou burz (EURO 38/2000), odůvodnila tento krok nutností obrany proti Stockholmu. Nabídku 0,65 cenného papíru OM Gruppen plus hotovost sedmi liber za každou akcii označila v oficiální odpovědi za nepřiměřenou. Švédové sdělili, že k 2. říjnu mají 200 tisíc akcií LSE, což je 0,67 procenta vydaného kapitálu.
Scénáře o dalším osudu LSE se různí. Spekulace hovoří o protinabídce Frankfurtu, o nabídce triumvirátu Paříže, Bruselu a Amsterodamu Euronext či o zájmu amerického mimoburzovního parketu Nasdaq. Mluví se rovněž o případné kooperaci s londýnskou termínovou a opční burzou Liffe. Šanci Londýna na samostatné přežití považují experti za malou.
Po krachu projektu s Němci rezignoval generální ředitel Gavin Casey. Burzu opustil i její dosavadní poradce, investiční banka Merrill Lynch, s vysvětlením, že se jí nepodařilo odvrátit pozornost akcionářů od švédské nabídky.